Strojní x ruční omítky

Moderátor: Living

Re: Strojní x ruční omítky

Odeslatod forrest007 v Stř 19. Srp 2009 13:02:40

na cihlu ve starym, kde se hazelo i 7 cm malty :-)
Jsem mel dreveny omitniky, cca 5 mm tlustý a nejdriv jsem nahazel "platle" do nich usadil a zahazel omitnik srovnal do roviny, pak na druhe strane to same ... nasledne po pruhách (dle delky strhovačky a aby se to taky dalo unest) se nahazely dalsi omitniky, ktery se dorovnaly na provazek. Po zavadnutí "platle" zacit nahazovat i strhovat, omitniky ponechat a az bude vse hotovo, jemym poklepem je od spodu zacit vysvobozovat a nasledne zahazet a strhnout ... to jen tak v kostce :palec_up:

drevenej omitnik je dobry delat z syrovyho dreva, pac se nekroutí po nasatí vody z malty. Moje skusenost s omitnikama zeleznejma je spatna, pac se vohejbaj... z nouze se da pouzit i roxor
forrest007

Odeslatod mendi77 v Stř 19. Srp 2009 13:07:32

Tomanek napsal:to Dejvas, mendi77, vlada13 a ostatni: Muzete sem dat naradi, ktere je potreba k aplikaci sadrovych omitek? Dekuji.

Záleží kolik to bude dělat lidí, ale počítám ti to teď na jednoho člověka:

- 2 kýble

- 1 x nerezové hladítko (hobl) 50 cm

- 1 x hrubá pěnová filcovačka (má to vespodu jakoby houby, měla by být hrubá)

- 1 x špachtle cca 40 - 50 cm se zaoblenýma rohama (špatně se shání, takže si kup jakoukoli takovou velkou klidně i s ostrýma rohama a flexou je zakulatíš) - tady doporučuji ještě zahnout rožky jen lehce na jednu stranu, aby po stírání nezůstávaly šmouhy

- 1 x vnější a vnitřní rohová špachtle (prostě rožák)

- 1 x menší špachtle

- 1 x zednická lžíce

Samozřejmě budeš potřebovat vrtačku a míchadlo, míchá se na menší otáčky. Já jsem vše kupoval 2 x, protože občas jsem dělal s taťkou.
mendi77

Odeslatod Dejvas v Stř 19. Srp 2009 17:47:45

Nářadí jak popsal Mendi, důležitý je aby bylo všechno pokud možno nerezový!
Co se aplikace týče nejdřív napenetrovat penetrací aufbrensperen ředí se 1:3, na beton se používá betokontakt ale já beton přetáhnu lepidlem a pak napenetruju aufbrensperen. Betokontakt se u knaufu prodává jen v 15 KG balení a to se mě kvůli těm pár metrům betonu neoplatí kupovat.
Jinak ja používám rychloomítníky, usadíš rychloomítníky do roviny, namícháš pytel omítky ten natáhneš a strhneš H latí, necháš zavadnout cca 30 minut, omítka je na povrchu tvrdá ale prstem do ní uděláš důlek, vyfilcuješ tím houbovým hladítkem Srovnají se ti drobné nerovnosti a udělá se na povrchu takové bílé mlého to uhladíš nerezovou špachtlí.

Ja jsem šel do Knaufu ROTBAND vycházel mě 247 bez DPH 30 kg pytel
Penetrace aufbrensperen 1495 kč/bez DPH/15 kg
Dejvas

Odeslatod JardaS v Úte 08. Zář 2009 19:55:39

Jaké jste dávali omítníky? My děláme jádrovku s Multibatem cca 12-20 mm (na příčky Heluz) a nechal jsem si nařezat dřevěné lišty (5x20 mm), ale nedaří se mi je v délce těch cca 260 cm vyrovnat. Než nahodím platli až ke stropu, už mi to dole zatuhuje á a nemůžu omítník vodováhou vtlačit do vrstvy malty. Co dělám špatně?

rumcajz napsal:my jsme si pozvali zedníka na 2 víkendy ... první jsem nahazoval mezi omítníky od zedníka.. druhej jsem dával omítníky sám a omítal solo a pak už jsem to dorazil sám ... cena za metr vyšla 60kč včetně štuku, ale zabralo to spoustu času
Brexit ukázal cestu!
Evropské země se mohou vrátit k volnému obchodu a cestování bez bruselské byrokracie a obírání států o suverenitu.

http://www.svobodni.cz
JardaS

Odeslatod zamálista v Čtv 10. Zář 2009 23:05:10

Asi moc dlouho házíš... :mrgreen:
zamálista

Odeslatod Honza_JR v Pát 11. Zář 2009 6:49:57

JardaS napsal:Jaké jste dávali omítníky? My děláme jádrovku s Multibatem cca 12-20 mm (na příčky Heluz) a nechal jsem si nařezat dřevěné lišty (5x20 mm), ale nedaří se mi je v délce těch cca 260 cm vyrovnat. Než nahodím platli až ke stropu, už mi to dole zatuhuje á a nemůžu omítník vodováhou vtlačit do vrstvy malty. Co dělám špatně?

Mícháš dohromady platle a omítnk. Omítník se jen přilepí ke zdi a pak se podle něj rovná, kdežto platle se natáhne v celé výšce, vyrovná, nechá lehce zatuhnout a potom se podle ní rovná.
Většinou profící jedou jen podle platlí. Otec na chalupě má omítníky z ocelové hlazenky, na vrchu tak 5 cm ohnuté o 90°se špičkou. Omítník se natluče do zdi, přilepí buchtou malty. pak se nahazuje a srovnává v závěru se lžíci z omítky vyloupne a než malta úplně zatuhne tak se opraví spára po něm.
Honza_JR

Odeslatod zamálista v Pát 11. Zář 2009 19:57:45

Nemáš zas tak pravdu. Dřevěné omítníky se vtlačí do právě nahozené platle, vyrovnáš je a můžeš hned házet a stahovat. Nemusíš čekat až to zatuhne.
zamálista

Odeslatod JardaS v Pát 11. Zář 2009 20:09:48

Už jsem na to přišel sám! Mastná malta z Multibatu (1:6 podle údajů na pytli) a jemného kopaného písku nám na těch Heluzech moc rychle tuhla. Chtělo to stěny jednak pořádně postříkat vodou a do vrstvy malty pod omítníky (sorry za zmatek v termonilogii) ubrat Multibatu a přidávat trochu Čerťáku, aby to tak rychle netuhlo.
A větší řidinu - už je to OK, stejně jsme začínali v komoře a prádelně.

zamálista napsal:Nemáš zas tak pravdu. Dřevěné omítníky se vtlačí do právě nahozené platle, vyrovnáš je a můžeš hned házet a stahovat. Nemusíš čekat až to zatuhne.
Brexit ukázal cestu!
Evropské země se mohou vrátit k volnému obchodu a cestování bez bruselské byrokracie a obírání států o suverenitu.

http://www.svobodni.cz
JardaS

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům