Strojní x ruční omítky

Moderátor: Living

Re: Strojní x ruční omítky

Odeslatod marat v Úte 18. Srp 2009 10:52:26

To je zadarmo. Ja mam nabidku na 311m2 lepidlo perlinka stuk za 110000kc. No nekupte to, kdyz je to tak levne. Me pripada, ze jak ubylo prace, tak firmy jeste vic zdrazili, aby si nahrabali stejne co v minulych letech.
marat

Odeslatod mendi77 v Úte 18. Srp 2009 11:01:38

Já měl 500 m2 omítek, ještě k tomu sádrových = 19 000,- s DPH, různé rožky a APU lišty cca 2 - 3000,-. Koupil jsem si 2 nové kýble za 30 kč/kus + 2 velké špachtle za 200,-/ ks a nějaké hladítka filce za 1000,- kč. Přijel borec (to ještě před vším tím nákupem), půl dne mi ukazoval, jak to mám dělat, zkusil jsem to ve špajzce a zjistil, že to je OK a už jsem jel. Minimálně za pokus to stojí, když už nic. Takhle to předvádí spousta firem, protože chtějí udat svůj materiál.
mendi77

Odeslatod Marťasek v Úte 18. Srp 2009 15:05:40

Mendi 77,

nejde o to, že bychom byli líní přidat ruku k dílu. Vlastně jsme doteď všechny práce od začátku stavby na domu dělali vlastnosručně, s vyjímkou položení titanzinkového plechu na střeše a klepířských prvků. Ale zrovna na ty omítky si moc netroufáme. Jelikož hrubou stavbu máme postavenou ze stavebního systému Velox, tak sádrové omítky nejsou reálné. A představa, že cca 400m2 omítek si budeme sami dva po odpolednech nahazovat, je šílená. Navíc si myslím, že u těch omítek zrovna je potřeba zručnost, a umět to nahodit, aby více materiálu neskončilo na zemi než na stěně. Proto hledáme řešení. Jednou z variant bylo nacenění strojních omítek. Viděli jsme jejich realizaci a mají je opravdu přesné, rovné. Přijdou a za týden je hotovo. To je ideál, cena už je horší.

Také jsme zkoušeli poptávat partičku zedníků, ti si řekli 150 Kč za metr čtvereční práce, s tím, že jim budeme míchat a chystat materiál a oni budou nahazovat. Takže tam by byla cena určitě příznivější. Ale byli jsme se podívat na jejich práci a manžel jednoznačně řekl - tyhle ne. Prostě se mu nelíbil výsledek jejich práce - přesnost, rovnost, dodělání detailů atd.

Teď čekáme na nacenění ještě jednoho zedníka, jehož práce je kvalitní, provedené omítky se nám líbí. Ale víme, že bere cca 200 Kč na metr čtvereční za práci. Tak jsme zvědaví, na kolik to nacení on a jaký bude rozdíl mezi ním a strojními omítkami.

Svůj příspěvek jsem zde hlavně chtěla dát z toho důvodu, abych věděla, zda naceněná cena za strojní omítky je adekvátní a i ostatní stavebníci se pohybují v podobné cenové relaci, nebo musím tlačit na nižší cenu.

Jinak ještě takový dotaz Mendi, za jak dlouho se Ti ty omítky samotnému podařilo udělat?
Marťasek

Odeslatod mendi77 v Úte 18. Srp 2009 21:26:39

Já samozřejmě nenarážel na lenost, nebo, že by se Vám nechtělo, spíš je mi líto těch peněz vyhozených oknem. Ono je to totiž tak, že je vhodný a méně vhodný materiál, takže samozřejmě klasický špric nadělá sám o sobě bordel i zručnému zedníkovi. Třeba sádrová omítka nespadne ze lžíce ani když ji otočíte naopak. Já to dělal cca 1,5 měsíce, ale ne každý den a spíš tak občas po odpoledních a jak byl čas, speciální volno jsem si na to nebral. Ale jinak, s klasickou omítkou je to práce úplně stejná. Navíc, nevím proč by neměla být sádrová omítka nevhodná pro Durisol, jak říkají v Rigipsu, pokud někde nedrží sádrová, nedrží tam už vůbec nic a je to skutečně tak. Tím ale neříkám, že tam musejí příjít sádrové, jen Vás chci "vyhecovat", že jsou možná i pro Vás levnější řešení a určitě se nestrhnete, pokud jste dva, tak je to docela pohodová práce. Třeba i ze Salithu, Baumitu... jezdí na předváděcí akce a vše Vám ukáží a pak můžete na jedné stěně zkusit a uvidíte. Ale samozřejmě nenutím. Zkuste jen pouvažovat, jsou to Vaše peníze, ale pokud jste to zvládli doteď, myslím, že to s přehledem zvládnete :)
mendi77

Odeslatod Dejvas v Úte 18. Srp 2009 21:49:16

Můžu jen potvrdit Mendiho slova, taky jsem si nechával nacenit omítky od různých firem a po chvíli rozhodování jsem se rozhodl jít do toho sám. Nedělám s Rigipsu ale mám Knauf ROTBAND je to pohodová práce, omítka drží opravdu na všem a jen se natahuje takže nehrozí že se strháte. Omítky dělám na klasický heluz ;)
Pokud jste si do teď dělali všechno tak je zbytečný od toho ustupovat. :palec_up:

trocha inspirace
http://dvbuser.rajce.idnes.cz/Omitky_den_2/
Dejvas

Odeslatod marat v Stř 19. Srp 2009 4:46:50

Ono u toho Veloxu by byl asi problém se spotřebou. Velox je zaprvé dost křivej....co já jsem viděl, tak hoši "umí" i 2cm a ta dřevoštěpková deska by se musela schovat pod větší vrstvu.
marat

Odeslatod marat v Stř 19. Srp 2009 4:57:06

Chlapi, jak ty sádrový omítky drží? Někde jsem četl, že je to poměrně měkký i po vytvrdnutí...!
marat

Odeslatod mendi77 v Stř 19. Srp 2009 5:48:47

Marate, co se držení týče, tak to drží úplně na všem, nic nepraská, ani mikrotrhlinky se neobjevily. Co se týče měkosti, tak je to pravda, sádrová je prostě měkčí na vryp nebo když neseš lopatu a bouchneš s rukojetí o zeď, tak na klasickém jádru to nezanechá stopu, ale na sádrové už je lehká otlačenina. Je to dáno i tím, že na té hladké jde vidět víc věcí než na zrnité omítce, protože ty zrnka tvoří jakousi kamufláž a nejde to tam zkrátka tak vidět (co jsem tedy srovnával s tím co mám doma a na baráku). Takže tohle je velké negativum, další a poslední je to, že pokud je někde železo, je nutné jej buď natřít nebo zadělat lepidlem (ať už je to hřebík, vrut nebo celý železný překlad), protože pokud se nenatře (neošetří proti korozi), tak ho v podstatě sádra naleptá a vznikne tam koroze, která prostupuje omítkou. Na druhou stranu jdou sádrové omítky jedním šmahem opravit, mám opravnou sadu (malířská sádrová stěrka) a prostě si trochu udělám, natáhnu na zeď a nikdo nepozná opravu, či napojení opravy.

Takže pro někoho, kdo pořád něčím mlátí nebo naráží do zdí je lepší něco jiného.
mendi77

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům