Svařování PE trubek

Moderátor: Living

Svařování PE trubek

Odeslatod marat v Úte 28. Črc 2009 4:39:43

Má někdo zkušenosti se svařováním rozvodů vody z PE trubek a PPR trubek?
Zjistil jsem , že všechny mechanický spojky na PE trubky stojí za starou bačkoru, tak si chci dočasný rozvod od studny ke stavbě svařit.
Bude stačit levná svářečka z Aukra nebo musí být s časovačem z půjčovny?
marat

Re: Svařování PE trubek

Odeslatod forrest007 v Úte 28. Črc 2009 5:37:20

Ja si vzdycky pujsil z te prodejny, ze ktere jsem trubky nakoupoval a chteli asi jen 50 Kč na den (mel jsem to i s nuzkama). Svaroval jsem to sam a takovy voditko sem dostal: na trubku si zakreslit miru z kopita (hloubku), aby si pri nahrati nevtlacil trubku moc, nebo naopak malo. Pomuze to pak i pri kompletaci, aby si nezmensoval prutoky ve spojich. Nic na tom neni, jde to moc pekne. Precti si 2x - 3x montazni navod PPR a je to v klidu .. :palec_up:
forrest007

Odeslatod J.R. v Úte 28. Črc 2009 6:33:48

Jestli myslis trubky z kterych se delaji vnitrni rozvody vody tak to je v pohode, narazis na svarecku z kazdy strany jeden kus, chvilku nechas nahrat, nejaky svarecky maji nastavitelnej casovej interval kterej upozorni kdy se to ma vyndat, ale je to celkem zbytecny, da se to delat odhadem :D , pak to vyndas narazis na sebe a hotovo :D
J.R.

Odeslatod Honza_JR v Úte 28. Črc 2009 7:19:58

Vnitřní PPR trubky naprosto bez problémů - ty jsou tuhý, ve vztahu ke koncovce je jasně daný rozdál průměrů a svářecích trnů a při dodržení optimálního nahřátí to jde samo. Ten časovač moc nepomůže spíše ten cvik protože ta svářečka se nasouvá na trubku (do koncovky) postupně jak to natavuje a pokud se zadrhneš někde na začátku tak to dostatečně neprohřeješ. Nejlepší je koupit si pár koncovek a metr trubek navíc a nscvičit si to.
Co se týká přívodní PE trubky tak nevím jestli tu lze svářet amatérsky a ani jsem nikde neviděl tvarovky při svařování-vždy jen šroubovací.
Honza_JR

Odeslatod marat v Úte 28. Črc 2009 16:46:10

Myslel jsem hlavně PE trubky s modrým pruhem, které se používají na přívod vody. Svařovat jdou stejnou polyfúzní svářečkou jako PPR pro vnitřní rozvody, tak mě zajímali zkušenosti..!
marat

Odeslatod Ramik v Úte 28. Črc 2009 18:07:37

marat napsal:Myslel jsem hlavně PE trubky s modrým pruhem, které se používají na přívod vody. Svařovat jdou stejnou polyfúzní svářečkou jako PPR pro vnitřní rozvody, tak mě zajímali zkušenosti..!

Černé potrubí s modrým pruhem - lidově pendrek správně rPE (rozvětvený polyetylen) je sice svařitelné, ale pro obsah sazí ve hmotě to málokdo pro nevalnou spolehlivost praktikuje. Nejspolehlivější, ale také náročnější na správný pracovní postup a pečlivost při montáži jsou příslušné mosazné koncovky. Nejideálnější a nejrozšířenější pro nejjednodušší práci s nimi jsou navlékací černé plastové šroubovací tvarovky s gumovým těsnícím "O" kroužkem. Pokud montážník není prase na čistotu a řádně s citem závity dotáhne, jsou 100% spolehlivé.
Ramik

Odeslatod Sifo v Úte 28. Črc 2009 19:31:37

to Ramik : to jakože vodaři všechny přípojky v zemi připojují mechanicky????

A na plyn je podobný materiál a svařuje se. No nevím, ale nemám představu mechanického spoje někde v zemi. Např. U vrtů TČ.
Sifo

Odeslatod marat v Úte 28. Črc 2009 20:22:03

Ramik napsal:Černé potrubí s modrým pruhem - lidově pendrek správně rPE (rozvětvený polyetylen) je sice svařitelné, ale pro obsah sazí ve hmotě to málokdo pro nevalnou spolehlivost praktikuje. Nejspolehlivější, ale také náročnější na správný pracovní postup a pečlivost při montáži jsou příslušné mosazné koncovky. Nejideálnější a nejrozšířenější pro nejjednodušší práci s nimi jsou navlékací černé plastové šroubovací tvarovky s gumovým těsnícím "O" kroužkem. Pokud montážník není prase na čistotu a řádně s citem závity dotáhne, jsou 100% spolehlivé.

Právě že toto potrubí se svařuje, protože mechanické spoje jsou nespolehlivé. Ty plastové spojky jsem použil a jejich spolehlivost je katastrofální a plně odpovídá ceně 50kč za kus. Stačí jenom lehký tlak na potrubí a spojka začne téct, bez ohledu nato jak je zatažená..!!!
marat

Další

Zpět na Stavba a dům