VZOROVÉ PASIVNÍ DOMY - zkušenosti, fotky

Moderátor: Living

Re: VZOROVÉ PASIVNÍ DOMY - zkušenosti, fotky

Odeslatod Jirkav v Sob 25. Črc 2009 16:18:26

Byl jsem se podívat jen ve dvou vzorových pasivních domech. První byl u pana Martina Šperla v Jenišově u Karlových Varů v rámci Dne pasivních domů. Musím říct, že dům je to architektonicky průměrný, ale plný technických vychytávek, který mě úplně dostaly. Samotná stavba je založená na drti z pěnoskla. Vzorek mám ještě doma, panu šperlovi zbylo půl hromady. Tehle způsob založení stavby jsem ještě nikdy neviděl a předpokládám, že jich u nás moc nebude. Trochu se mi nezdála rovina bednění z polystyrenu, ale asi se to schová do venkovní izolace. Výhody jsou jednoznačně v izolaci, zárověň hydroizolaci /alespoň částečně/ a taky částečně jako protiradonový opatření. Použitý materiál na stavbu byly VPC cihly /bloky, neznám přesný název/. Zaujalo mě, jak úzká konstrukce dostatečně staticky zvládne celý dům. V době mojí návštěvy už byly okna, na tom jsem nic nepoznal, kromě předsazení. Součástí prezentačky byla diskuze přímo s panem Šperlem a ještě lidí od firem ze stavby. Musím říct, že to bylo naprosto úchvatný. Nikde jsem se nedozvěděl víc o pasivních domech, materiálech a vzduchotechnice. Dodatečně ještě moc děkuju. Druhý dům,který jsem navštívil, byl v Plzni vzorový dům Setrite, která dodává nilan do Čech. Jel jsem tam na základě kontaktu a přednášky v Jenišově. Věnovali se mi celé sobotní dopoledne. Pan Koranda mi vysvětlil snad vše, na co jsem se ptal ohledně stavby pasivního domu. Upozornil mě na vlastní chyby, které se jim při stavbě pasivního domu staly a dal mnoho námětů pro můj plánovaný dům. Vzorový dům Setrite je opravdu nádherný jak zvenku tak uvnitř. Je to ale jiná kategorie domu, než si já mohu dovolit a taky ani tak velký nepotřebuju. Taky musím poděkovat za ochotu a trpělivost, s jakou se mi v Plzni věnovali. Jiří Voborský
Jirkav

Odeslatod rahanur v Pon 27. Črc 2009 6:46:11

To je zajímavé, oba domy jsou z VPC. Prosím mohli byste upřesnit jak silné zdi tam byly? Prosím ten objekt v Rakousku ...mohl byste dát odkaz? Díky moc.
rahanur

Odeslatod rahanur v Pon 27. Črc 2009 6:47:33

rahanur

Odeslatod -luigi- v Úte 28. Črc 2009 9:23:36

http://www.zerocarbonhouse.com

někde jsem četl, že ten barák přišel na 14 M v českejch, no nekupte to
-luigi-

Odeslatod Namornik v Úte 28. Črc 2009 10:30:30

Vazeni

prosim uvedomte si, ze pasivni dum neni jen o vyhodach spocivajicich v nizkych energetickych nakladech. Je to zejmena o omezeni kvality zivota lidi zijicich v takovem to dome.

Mit extremni izolace, okna s heatmirrorem, vetrani s rekuperaci, to vse je super, ale pasivni dum je zejmena o chovani lidi v nem.

Zapomente na otevrene okno v loznici pres noc. Jakmile nechate nekde otevrene okno, jsou veskere vyhody pasivniho domu fuc. Nevim jak vy, ale spat pri zavrenem okne jen se zapnutym vetranim je oprus. Rizene vetrani s rekuperaci mam, ale proste v loznici musim mit otevrene okno. Jinak bych se tam udusil.

Cirkulacni digestor je podminkou pasivniho domu. Neznam horsi vec !!!! Proste kdyz varime, chci aby veskere pary sly ven. Kdo nekdy mel moznot porovnat vi o cem mluvim.

Zapomente na centralni vysavac. Vite kolik vzduchu vyjde ven za 1vterinu? I nekolik desitek litru. Doma centrani vysavac pouzivame denne a to i nekolikrat. Urcite jede denne pul hodky. Zadna rekuperace odvadeneho vzduchu ze. Tak to jsem nedomyslel :-D

Krb - idkyz mate privod vzduchu z venci, nezabranite, aby si vlozka neprisavala i ze vnitr. Co odsaje, a neni toho malo, to sa samozrejme opet dostane do domu skvirami pod vstupnimi dvermi, ci jinymi otvory.

Proste zivot v pasivnim dome je plny omezeni, ktere se nam proste nevrati usporou za energie.

Dum stavime ZEJMENA kvuli KOMFORTU !!!!!!!! Investujeme miliony abychom dum meli a pak se omezime vice, nez v puvodnim panelakovem byte. :smilie8:

Na zaver

Podle meho nazoru je rozumne se snazit o minimalizaci nakladu, ale nikdy a opakuji NIKDY ne na ukor kvality zivota v dome !!!!!!

Cili izolujte, kupujte solidni okna, poridte si vetrani s rekuperaci, ale NEBLBNETE !!!
Namornik

Odeslatod Dušek v Úte 28. Črc 2009 14:58:23

rahanur napsal:To je zajímavé, oba domy jsou z VPC. Prosím mohli byste upřesnit jak silné zdi tam byly? Prosím ten objekt v Rakousku ...mohl byste dát odkaz? Díky moc.

Nevím, k jakým domům se dotaz vzahuje. V rakouském Vösendorfu http://www.quellehaus.at/index.php?id=36#se je dřevostavba (400mm sendvič), pan Šperl má VPC konstrukci(175mm plus 320mm zateplení) a pasivní dům Setrite je z Ytongu lambda (500mm + 200 zateplení).
Dušek

Odeslatod YoRk v Úte 28. Črc 2009 15:13:16

doufam ze ted uz je vsem jasne proc je vyhodne pouzit VPC + izolant (idealne grafitovy polystyren), protoze budete mit treba o ctvrt metru tenci stenu nez s jinymi materialy (v drevostavbe je na tom konstrukce jeste o trochu lepe)
Pasivní dům je nejlepší důchodové spoření
YoRk

Odeslatod rahanur v Pát 31. Črc 2009 7:28:11

VPC máme v projektu od začátku, jen "bojujeme" s projektantkou, která s tím bohužel nemám dost zkušeností, i když se tvářila, že je to jinak.
rahanur

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům