Terasa - jaký materiál na ni

Moderátor: Living

Re: Terasa - jaký materiál na ni

Odeslatod Pablos v Ned 19. Črc 2009 19:31:01

z prken jsme vyrobili dlaždice ca. 1x1m

Jean: vzhledem k tomu, ze se nejedna o klasickou terasu, tak bych nejake nerez vruty, zakoncovaci listy, spojky,... taky v tech 10 tis. necekal ;)

To, ze to nevypada (a nechova se) jako drevo nemusi byt nutne nevyhoda.
Stavíme Bungalow 13 - http://stavime.acute.cz
Pablos

Odeslatod bambik v Pon 20. Črc 2009 6:58:59

Jean:
ty desky mají v Obi i v Baumaxu, cena je podobná v obou obchodech.
kupovali jsme je tam vloni, ale protože jsme si ještě domysleli schůdky, tak jsme je tam za stejnou cenu dokoupili i letos.
je to deska 2cm silná, myslím že 12cm široká a 2m dlouhá. 1ks stojí 99Kč. mají jemné drážky z jedné strany a hrubší z druhé strany.

Pablos:
no nevím, co jsem viděla, tak m2 WPC stojí podstatně víc než 400 Kč.
ale až tak jsem to neřešila, protože my jsme prostě víc než těch 10táců neměli. Takže jsme vzali borovici a byli jsme rádi, že jsme rádi.
Osobně si ale myslím, že to vydrží daleko dýl, než těch 10 let.
terasu máme s mírným spádem a ty drážky jsme dali po spádu dolů. když prší, tak voda hezky stéká těmi drážkami. po dešti to díky tomu hodně rychle uschne.

ale samozřejmě, WPC vypadají dobře a kdybysme na to měli, asi je koupíme. hlouběji jsem ale výhody/nevýhody/zkušenosti nezkoumala.
bambik

Odeslatod Pablos v Pon 20. Črc 2009 8:02:46

Ja jsem prece nikde nepsal, ze WPC stoji 400 Kc za m2.
Ale taky ma extremne vysokou zivotnost (30-50 let). Penize (a taky cas) na udrzbu jsou v podstate nulove.

Nikdo vam borovici nerozmlouva, je to vase volba. Pri nedostatku financi i pochopitelna. Ale rozhodne se neda doporucit jako nejlepsi dlouhodobe reseni.

Jean: s tvoji poznamkou je to tedy podle ocekavani. 10 tis. za borovicouvou terasu 25m2 je ciste za prkna, bez niceho. Na 1 m2 sirky potrebujes cca 8 prken, ktere jsou 2 m dlouhe. Tedy 792 Kc = 2m2 terasr = 1 m2 za 400 Kc. Pouze prkna.
Pablos

Odeslatod Jean v Pon 20. Črc 2009 8:47:25

To dřevo se dá sehnat i levněji přímo na pile. Nedávno mi nabízeli na pile 5cm tlusté modřínové desky za 500/m2. Takže 2cm by byly rozhodně levnější. Ano, je to bez roštu a šroubů a nátěru.
Ale i tak bude ta cena cca třetinová oproti WPC.
Nechci se hádat o koruny, spíš jsem to bral tak jak Bambik. Tzn. že dát přes 55 tis na moji terasu 30m2 z WPC (kterou kromě vzhledu neodsuzuji) nemůžu a ani nechci. Než čekat pár let, než na to našetřím, nebo si půjčit, tak raději udělám hned klasickou dřevěnou za 20tis, občas ji natřu a budu doufat, že vydrží víc než 10 let. Pokud ne, udělám ji pak znovu a možná se poučím ze starých chyb a udělám ji jinak.
Jean

Odeslatod stimpoff v Pon 20. Črc 2009 9:12:36

Mezi borovicí a WPC je ještě mnoho dalších dřevin. Nevím proč srovnávat nejdražší s nejlevnější. Taková termoborovice není o tolik dražší.
Také se tu pořád řeší jen trvanlivost, ale příbuzní co mají borovici, tak neustále dětem tahaj třísky z nožiček, navíc povrh už po pár letech není nic moc. Pokud dáte modřín, tak zase budou problémy se smolou.

Sice možná za 10let ji vyměníte za novou, ale těch 10let budete muset trpět všechny tyto nešvary.
stimpoff

Odeslatod Pablos v Pon 20. Črc 2009 9:19:03

Jak jsem psal, pokud je to z duvodu aktualniho nedostatku penez, tak OK.

Ale pristup "WPC je drahy, za cenu WPC udelam tu terasu 3x" je jinak zvlastni. Obzvlast pokud je zivotnost tretinova, 3x zaplatim dopravu a budu se s tim 3x drbat + to co X let za Y Kc natirat (+ pokud natirani nemate jako zabavu, je to otrava).

Presne jak pise stimpoff. Finance jsou jedna vec, zivotnost druha, treti je jak se ten material chova. Materialu je hodne. Do thermowood, nebo tropickych drev bych sel klidne taky - ale bezna borovice nebo modrin ani nahodou.
Pablos

Odeslatod Jean v Pon 20. Črc 2009 14:21:42

Prostě kvalita a výdrž odpovídá ceně. Obyčejné dřevo se všemi nešvary je za málo, WPC za hodně. Já rozhodně takový balík za terasu z WPC nedám, proto jdu do dřeva. Ještě, že máme takový výběr.
Jean

Odeslatod Monoton v Stř 14. Led 2015 15:17:45

Obě varianty - jak dřevo, tak WPC mají své výhody.

V zásadě je to jednoduché:
pokud je možnost získat dřevo levněji na již zmíněné pile a nevadí vám to, že vám terasa během 5-15 let zšedne, případně začne trouchnivět a jste smíření s pravidelnou aplikací penetračních nátěrů, nevidím důvod, proč nejít do dřevěné terasy.
Totéž platí v případě, že jednoduše nedí dostatek financí na kvalitnější materiál...

Ale v případě, že si v tuto chvíli můžete dovolit zainvestovat do nové terasy více a zároveň se střást pravidelné-a pro leckoho otravné-údržby, a místo toho si raději jen užívat posezení na terase bez starostí... doporučuji WPC terasu.

Obzvláště potom pokud máte/plánujete mít děti, jak je zmíněno výše - vytahovat třísky dětem z nohou není zrovna příjemné, obzvláště tedy pro děti... Což v případě WPC terasy nebo třeba i zahradních chodníčků z WPC dlaždice nehrozí...
Monoton

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům