Energetický štítek na novostavbu - jaké máte zkušenosti?

Moderátor: Living

Re: Energetický štítek na novostavbu - jaké máte zkušenosti?

Odeslatod JardaS v Pon 02. Čer 2014 8:28:23

Jako kdybych to neříkal:

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/bydleni/pozor-na-spatne-energeticke-prukazy-mohou-zmarit-investici/r~ef9179e2d05d11e3b26d002590604f2e/

utahování šroubů pokračuje a my si to necháme líbit.
A jsou tací, co tvrdí, že jsou štítky výborná věc.
Ano, jsou, ale jenom pro certifikační autority a úředníky.
Brexit ukázal cestu!
Evropské země se mohou vrátit k volnému obchodu a cestování bez bruselské byrokracie a obírání států o suverenitu.

http://www.svobodni.cz
JardaS

Odeslatod Ferin v Pon 02. Čer 2014 9:33:06

Soráč, ale tvůj příspěvek je (bez ohledu na to, zda je štítek prospěšnej, či nikoliv) minimálně značně demagogickej. To, že někdo podvádí nebo zfušuje svou práci, neříká obecně nic o předmětu jejich činnosti.
To je jako kdybys říkal, že RD/byty jsou šmejdy, nikdo je nkupjte, bla, bla, pač se najdou stavební firmy, který je dokážou zfušovat. Ano, dokážou, ale není to a priori nic o tom, zda je RD/byt dobrá věc, či nikoliv.

PS: Když už jsme u toho, dost mi to argumentačně připomíná tebou velebenou stranu.
Výborná čerstvá analýza třeba na peníze.cz: http://www.penize.cz/spotrebitel/286382 ... newsletter ;)

PPS: Jsem pravicově liberální volič a Macha jsem v jistých dobách celkem bral. Takže problém bude někde jinde. ;)
Ferin

Odeslatod JardaS v Pon 02. Čer 2014 10:10:36

Ferine, já v zásadě nejsem proti nějaké klasifikaci domů z hlediska spotřeby energií, ale mělo by to být jednak na dobrovolné bázi a dohodě prodávajícího s kupujícím či realitkou a druhak na zásadách zdravého rozumu.
K čemu ti bude štítek např. u prodávaného domku z 30.let 20. století v původním stavu, když se budeš rozhodovat mezi celkovou rekonstrukcí a demolicí.

Než jsme se pustili do stavby, tak jsme pár desítek parcel a domků na prodej taky navštívili. Ale spotřebu energií jsme v primární fázi výběru nikdy neřešili - rozhodovala dostupnost, poloha, odstupy, dostupnost sítí, cena, stav, případně "genius loci".
Nakonec jsme koupili domek v kategorii X, kterej šel do měsíce po prodeji k zemi.
Brexit ukázal cestu!
Evropské země se mohou vrátit k volnému obchodu a cestování bez bruselské byrokracie a obírání států o suverenitu.

http://www.svobodni.cz
JardaS

Odeslatod Ferin v Pon 02. Čer 2014 10:39:58

Tak u parcely chápu, že jste štítek neřešili. ;)
Dost lidí ale chce koupit "hotovej" barák, případně ho jen drobně vylepšit, a pak je ta informace zásadní. Sám za sebe můžu říct, že nám štítek při výběru pomáhal dost zásadně a značně nám "zpřehlednil trh" (v podstatě hned vidíš, o kolik se ti následně koupě ještě prodraží při následným zeteplování apod. (a pomůže právě při onom rozhodování rekonstrukce/demolice)). Bez ohledu na to, že jsem nakonec od koupě hotovýho ustoupili.

S dobrovolností bych neměl sebemenší problém, bohužel ale nežijeme v ideálním světě, kde by byli všichni osvícení. V reálu to takto nikdy fungovat nemůže, těch pár "čestných a transparentních" by na to v konečným důsledku doplatilo. Je to to samý, jako třeba s vymáháním dodržování pravidel silničního provozu a plno dalšíma "regulativama".
Realitní trh je trhem, kde panuje jedna z nejsilnějších informačních asymetrií a kde je kupující vždy v pozici inferiority (v době recese třeba o něco menší, ale pořád inferiority). V podstatě vždy kupuje zajíce v pytli (více či méně silným a průsvitným). Jak má štítek svý mouchy, v daným ohledu (energetická náročnost a vše s tím spojené) zatím nikdo nic lepšího, co by pomohlo tuto asymetrii alespoň trochu zmírnit, nevymyslel. Ne každej je ochotnej ukázat faktury, navíc ty v podstatě o ničem nevypovídají, jsou spíš "otiskem" zvyklostí a postojů dosavadního majitele.

Zajímavý je, že že u spotřebičů, aut nebo pneumatik štítky vůbec nikdo nezpochybňuje, přítom jde úplně o to samý. A u investičně podstatně zanedbatelnějšího zboží. ;)
Ferin

Odeslatod jarous350 v Pon 02. Čer 2014 13:30:40

U tech pneumatika a jinych spotrebicu se to tak nezpochybnuje, prestoze to je informace ve vetsine pripadu taky k nicemu.
Pneumatika je i bez stitku testovana pred uvedenim na trh v ledasjakych podminkach, navic test pak plati pro celou vyrabenou serii pneumatik a tak se to do vysledne ceny vyznamne nepromitne. Me napriklad u pneumatiky na auto daleko vic zajima, kolik pneumatika vydrzi kilometru nez jakou ma adhezi za mokra.U pneumatiky na motorku me zas asi nebude vubec zajimat, jestli mi pneumatika usetri 1dcl benzinu na 100km.
jarous350

Odeslatod jarous350 v Pon 02. Čer 2014 13:35:03

A jeste jedna vec, co by vas zajimalo vic u automaticke pracky za 10tis. Kc:
- jestli vam usetri oproti jine pracce 100Kc za elektriku rocne
- nebo jestli se pracky tohoto typu rozbijou v prumeru po trech letech pouzivani?

Podle me se tyhle predpisy akorat snazej, aby se uzivatel/kupujici soustredil na uplne jine veci nez ty podstatne.
jarous350

Odeslatod Ferin v Pon 02. Čer 2014 13:49:45

Tak ty informace se vzájemně nijak nevylučují, zjišťuju si samo i jiný věci, ale pro první ideu, přehled a vytřídění je štítek u pneu (ty jsem vybíral zrovna včera a v té záplavě značek a modelů jsem štítky dost ocenil, značně mi urychlily výběr (i když nejlepší štítek to nakonec nevyhrál) :P ) i spotřebičů dobrej.
Poruchovost u spotřebičů bohužel nijak exaktně měřit nelze, tuplem u nových modelů. Ve chvíli, kdy by takový info byly k dispozici (a ještě do jaké míry objektivní/relevantní/srovnatelný), tak už by to bylo v podstatě passé. Navíc většinou mezi štítkem a poruchovostí je empiricky +/- přímá úměra.

Problémem běžných testů pneu je, že každej testér testuje trochu jinak, navíc si bere do testu (navím na základě jakých kritérií) pouze jeden model dané značky, což je dost málo.
Ferin

Odeslatod Jarinisko v Pon 02. Čer 2014 14:48:25

jarous350 napsal:A jeste jedna vec, co by vas zajimalo vic u automaticke pracky za 10tis. Kc:
- jestli vam usetri oproti jine pracce 100Kc za elektriku rocne
- nebo jestli se pracky tohoto typu rozbijou v prumeru po trech letech pouzivani?

Podle me se tyhle predpisy akorat snazej, aby se uzivatel/kupujici soustredil na uplne jine veci nez ty podstatne.

Mě hlavně zajímá kdy i běžné myčky a pračky budou mít vstup na teplou vodu. K čemu mi je pračka/myčka A++++++ když vodu ohřívám hloupou spirálou na elektriku, když mám levnou teplou vodu ze soláru/tepelného čerpadla/kotle na mrkev(biomasu) atd. Hlavně když zakážou klasické žárovky....
Jarinisko

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům