šindel nebo palena taška

Moderátor: Living

šindel nebo palena taška

Odeslatod mader v Úte 23. Zář 2008 10:10:45

Nemate nekdo na svém domečku šindel jako střwešní krytinu??jake jsou výhody oproti pal.tašce nebo nevýhody.
mader

Re: šindel nebo palena taška

Odeslatod kubbacher v Úte 23. Zář 2008 14:18:25

Tak rozdíl je ve váze, kvalitní šindel váží zhruba kolem 12kg/m2, a pálená taška kolem 40kg/m2, zatížení stavby je tudíž odlišně. Co vím, tak se určitě liší konstrukce střechy. Pod šindel se dává bednění ( prkna, OSB desky atd.), pod tašku se dávají střešní latě.
Záleží jakou střechu chceme pokrývat, jeli střechá složitější (úžlabí, vykíře, valby adt.) tak je spotřeba menší u šindelů, u tašek vzniká při řešení těchto detailů větší odpad.
Vyrobci kvalitních šindelů poskytují záruku kolem 30let na tuto krytinu, což oproti tašce není rozdíl, co se životnosti týká, tak nemohou posoudit vzhledem k tomu, že konkrétně u nás nemájí bitumenové či modifikované šindele takovou tradici jako pálené tašky. Ale například v Kanadě jsou šindelové krytiny velice oblíbené a tamní výrobci na tuto krytinu poskytují i 50letou záruku, což je vzhledem k odlišnému klimatu zajímavé.
Hodně záleží na vkusu každého z nás, já jsem se rozhodl pro šindel.
kubbacher

Odeslatod Radek73 v Stř 24. Zář 2008 15:07:15

Podle složitosti a sklonu ap. Taška je těžší, pokud máte vazníky maliko se to projeví na ceně, v skladbě máte pojistnou folii, kontralatě, latě pak teprve tašky. Pokud jsou betonové jsou docela pevné a myslím i trvanlivé, barev je dost a povrchů taky, Můj oblíbený je šedý Tegalit od bramacu - na některých konkrétních střechách - nádhera. Mají dokonce novou tašku na spád od 7°, ale v ruce jsem ji ještě neměl ani podklady.
Šindel je dobrý pokud máte složitější tvary - osobně doporučuji z modifikovaného asfaltu - cena je sice vyšší ale životnost a vlastnosti lepší (např. Monarch od IKO) Skladba je zdánlivě jednodušší - velkoplošné bednění (tl. podle rozteče krokví a podle materiálu 18-22 mm) nebo deskové (24 mm a podmínky podle výrobce krytiny) podkladový pás se skelnou vložkou (může být oxidovaný) a potom šindel. U šindelů s nižším spádem je dobré, že když musíte, můžete na střechu - vylést u tašek to moc ideální není (ale kolikrát tam polezem že?) Velká výhoda je doprava - šindele je na střechu 120m2 třeba i paleta - tašek :lol: maliko víc.
Tašku nasládáte i v listopadu nebo prosinci, šindel jen ten modifikovaný, oxidovaný už ne.
Když přijde krupobití, tak přežijou právě tyhle dvě. Těžko vybrat - řešil jsem to podobně, u mě to nakonec bude právě Monarch, hodně mých přátel ale má betonovou tašku.
Radek73

Odeslatod jekyll v Stř 24. Zář 2008 19:17:56

Tiež som musel dať pri rekonštrukcii šindel. Statik posúdil krov a nedovolil ťažkú krytinu. V podstate som bol rád. Voľba padla na Tegolu - pretože Tegola používa prírodný asfalt z Venezuely a niekde som čítal, že ten má "ideálne vlastnosti" - čo sa týka rozťažnosti a stárnutia. Ale to asi uvádzajú všetci výrobcovia. Mám to 5 rokov, zdá sa že úplne v pohode. Nevidím žiaden dôvod meniť to.
jekyll

Zpět na Stavba a dům