zemní kolektor pro tepelné čerpadlo

Moderátor: Living

zemní kolektor pro tepelné čerpadlo

Odeslatod bafalo v Čtv 24. Črc 2008 7:25:16

Zdravím všechny. Chystám se budovat na pozemku zemní kolektor. To co mě trápí je, zdali mám dostačující pozemek. Na internetu se informace různí, rovněž při zadání předběžných zakázek u firem vyrábějící TČ se jejich doporučená velikost liší. Typ zeminy dle radonového průzkumu v hloubce 1m mám písek jílovitý, soudržný, úplně suchý není. tepelná ztráta budoucí novostavby je něco kolem 10KW. Napište prosím, jakou máte vy velikost zemního kolektoru a zdali vydrží dodávat teplo celou topnou sezónu. Na zahradě mám volno asi 400m2 počítáno až k domu a plotu. Odečtu, li 2m od domu a 1m od plotu, jsem asi na 310m. otázkou je využití pozemku kolem domu (z každé strany asi 4m od plotu, což dělá bez dodržení vzdáleností dalších 200m2). Může být problémem, že tato část pozemk by byla většinu dne ve stínu?
Dále jsem se chtěl zeptat jaká je teplota solanky ze zemního kolektoru na výstupu a o kolik klesne od začátku do konce topné sezóny.
A ještě ke stavbě, doporučujete spíše slinky (do široké rýhy dát stočené trubky do kruhu), nebo klasicky natáhnout. A ještě k materiálu, zdali jsou dostačující klasické vodní hadice, nebo je lepší použít speciální pro zemní kolektory (jsou asi o polovinu dražší)
Díky všem za připomínky a rady
bafalo

Re: zemní kolektor pro tepelné čerpadlo

Odeslatod Rob.Brno v Čtv 24. Črc 2008 21:58:34

Lze použít i slinky vertikální - smotá se hadice na výšku do úzké a hluboké drážky. Mám za to že podle Žeravíka má toto uložení největší "účinnost". Ale celkově jde o to radši předimenzovat, údajně vegetace nad kolektorem hůře roste.

Doporučuju koupit knížku od Žeravíka, spoustu věcí tam popisuje.

Mě se líbí varianta TČ zároven i chladit v létě a tak "nabíjet" kolektor na zimu.
Rob.Brno

Odeslatod bafalo v Čtv 24. Črc 2008 23:00:11

knihu mám a četl jsem ji. Bohužel se tam mnoho o zemních kolektorech neřeší. Jde mi o to získat co nejvíce seriozních informací, abych se mohl rozhodnout zda kolektor ano či ne. Nemám bohužel možnost kolektor příliš naddimenzovat a nerad bych, aby celý systém byl nakonec nefunkční. Stějně díky za příspěvek
bafalo

Odeslatod Rob.Brno v Pát 25. Črc 2008 18:31:28

Jak to v zemi uložit daleko od sebe, od plotu??? Možná bych kontaktoval přímo Žeravíka - chce to člověka s praxí.

Přemýšlím co se asi stane, když to bude poddimenzované.
1. Do TC poteče solanka s celkem nízkou teplotou , nestačila se dost v zemi prohřát. Bud bude třeba většího tlaku v chlad. okruhu nebo snížit průtok TČ v sekundáru. Obojí je na úkor t. faktoru.
2. Nebo jet TČ na tolik kolik zvládne a při větší potřebě tepla přiřadit elektrokotel.

MYslím, že i když nebude kolektor plně dimenzován oproti TZ domu, pořád to znamená získávat alespon část tepla levněji a ještě pořád člověk získá nejlevnější sazbu na ostatní spotřebiče.
Samozřejmě vzít TČ od Žeravíka, při komerčních cenách za 400t by bylo škoda srazit výkon drahého TČ poddimenzováním primáru - to pak zvážit kolektory.
Rob.Brno

Odeslatod bafalo v Pát 25. Črc 2008 23:46:39

Tepelné čerpadlo určitě od Žeravíka, v tom již mám jasno, ale potřeboval bych mít jasno i v tom kolektoru, tam mi to přijde ale daleko větší sázka do loterie než čerpadlo. Nelze dopředu určit co v budoucnu vyvede. Každopádně systém plánuju doplnit teplovodní krbovou vložkou, tak předpokládám, že by mohla kolektor v topné sezoně trochu šetřit. Dík za příspěvek, šup sem s dalšími, nejlépe vlastní zkušennosti.
bafalo

Odeslatod marat v Ned 27. Črc 2008 21:32:43

Pokud máte knihu od Žeravíka, tak jí doporučuju přečíst, ne jenom jí mít vystavenou v knihovně! To dost pomůže!
Máte tam tabulku, kde je uvedená minimální nutná a doporučená plocha kolektoru pro určitý výkon TČ!
Pro ztrátu 10kW je 400m2 nedostatečných a pořidte si vrt. Velký dům, velké investice!
marat

Odeslatod bafalo v Pon 28. Črc 2008 8:02:03

Knihu jsem četl, část o kolektorech dokonce několikrát a u pana Žeravíka jsem i byl. Co se týče kolektorů, odhadl mi kolektor ještě menší, než kolik vychází z jeho knihy. Navíc říkal, že je možné ho dát přímo k základům nebo k plotu a bez problémů na pozemku pěstovat i stromy.Problém je v tom, že se z každé strany dozvídám rozporuplné informace. Net už mám pročtený, teď bych potřebovat informace od těch, kteří mají s kolektory praktické informace. Především délka kolektoru versus tepelné ztráty a jestli a jak vydrží topit celou zimu
Každopádně díky za každou informaci
bafalo

Odeslatod roman89 v Čtv 18. Čer 2020 14:36:12

určitě speciální trubky! celkem hezky je to popsaný třeba tady https://www.gerotop.cz/instalace-plosneho-kolektoru
roman89

Zpět na Stavba a dům