Centralni nebo lokalni rekuperace?

Moderátor: Living

Re: Centralni nebo lokalni rekuperace?

Odeslatod Jaroslav Pav v Pát 18. Črc 2008 12:11:16

PetrDubi napsal:
...a použít jenom tu žaluzii a namontovat jí do interiéru, ale potom člověk nemůže zase použít stropní ...

Jo, takovou nějakou představu mám taky, přijdu do místnosti, zatáhnutím za šňůrku otevřu výústku a dýchám si. Problém se stropem nemám - výústky budou pod stropem ve zdi. zatím jsem ale takové výústky nenašel.

Nevím, možná je to zbytečné, ale plánuju podél každé větve potrubí natáhnout drát - čidla a tak...
Jaroslav Pav

Odeslatod Filo v Pát 18. Črc 2008 13:01:19

2 PetrDubi:

Hmm... no zni to pekne ale:
- ten system bude velmi slozity a drahy a navic bude potrebovat vic potrubnich rozvodu nez cirkulacni system ala Atrea
- jeho rizeni bude velmi narocne a bude zrejme narocne i na obsluhu, coz vas brzy rpestane bavit
- nevetrate jen kvuli CO2 ale treba i kvuli vlhkosti. Nebo i kvuli tomu, ze nektere materialy (treba nabytek) mohou do vzduchu uvolnovat i jine latky, ktere je dobre vyvetrat. A to budete detekovat jak
- sonoflex muzete pouzit i u bezneho vetraciho system, nic vam v tom nebrani. Vzhledem k tomu, ze v Atrea like systyemu nevede jedno potrubi do vice mistosti, preslechy mezi nimi jsou potlacene z principu.

Nevim nevim, ale v zasade postavite nakonec za mnohem vic penez nohem komplikovanejsi a hure regulovatelny system a vlastne ziskate jen pocit, ze vetrate opravdu jen tam, kde potrebujete (ale podle me case zjistite, ze to stejne nedokazete dost dobre urcit, takze bud budete vetrat vsude - a tedy castecne zbytecne -, nebo budete vetrat malo) a teoreticky ziskate moznost mit ruzne teploty v mistostech, coz treba ja jako portebu nevidim. Mimo to nehovorite o tom, ze byste teplovzduchem i vytapel a pak stejneho efektu dosahnete regulaci otopne soustavy v kazde mistosti.

Celkove mi to prijde slozite a prekombinovane. Sila je v jednoduchosti a eleganci.

Honza
Filo

Odeslatod stevuljak v Pát 18. Črc 2008 13:30:33

Celkove mi to prijde slozite a prekombinovane. Sila je v jednoduchosti a eleganci.
Souhlasím. Vůbec mně nevadí, že větrám všude, proč taky. Věřte nebo ne (čumák mám dost citlivej) a tak největší odér cítím v komoře, přes kterou si koupelna nasává vzduch z vedlejšího pokojíku a z chodby. Jsou tak nepoužívané hadry a jiné krámy a nedovedu si představit ten odér, kdybych tam něvětral. Stačí jeden den nevětrání v libovolné místnosti a už to cítím. A není to jen problém mé novostavby, ten podobný odér znám z obou domů našich rodičů, stačí nevyvětrat ráno před odchodem do práce a odpoledne je tu ta zatuchlina zase. Vůbec neuškodí když se větrá všude a pravidelně, čerstvím vzduchem i v málo používaných místnostech se doufám nepředávkuju, kolik by to asi ušetřilo na provozních nákladech :?: . Náklady na regulaci jednotlivých místností rozhodně přesáhnou teoretické úspory na průtocích vzduchu. Protože to není jako u topení pověsit na stěnu termostat, při větrání se musí zohlednit přítomnost osob, obsah CO(co to vlastně vydechujem :?: ), vlhkost...
stevuljak

Odeslatod PetrDubi v Pát 18. Črc 2008 14:24:22

Jaroslav Pav:
Já nemám na mysli mechanicky ovládané větrací žaluzie, ale automatické žaluzie, které se otevřou pro přivedení napětí na svorky. Je v nich píst s elektricky ohřívanou kapalinou, který po ohřátí otevře lamely. Po vypnutí elektřiny se píst ochladí a lamely se zavřou.
Mechanické žaluzie na provázek (které chcete použít Vy) jsem viděl za cenu kolem 100 Kč.

Filo:
Ano, vím o tom, že by to bylo docela složité a náročné na finance. Proto jsem psal, že vím, jak bych to chtěl, ale bez zjednodušení (hlavně finančního) do něčeho takového samozřejmě nepůjdu.
1) Vlhkost a výpary - na to se vztahuje mnou popisovaná funkce:
- jednou za čas jednotka provětrá všechny místnosti, které se dlouho nevětrali (z hygienických důvodů)
2) Náročné řízení - psal jsem o řídící jednotce. Ta by řídila větrání podle přítomnosti osob (snímače přítomnosti) nebo podle koncentrace CO2, případně na základě požadavků na větrání pomocí jednoho tlačítka v každé místnosti a časově tak, aby byla zajištěna určitá minimální výměna v domě. Samozřejmě není problém připojit ve vybraných místnostech snímače vlhkosti pro odvětrání nadměrné vlhkosti.
Je tu i možnost, že systém bude cyklicky provětrávat jednotlivé místnosti a tím, že bude větrat vždy pouze jednu místnost současně, tak se sníží potřebný průtok, spotřeba energie, hlučnost a zvýší se účinnost rekuperace (ta klesá se zvyšujícím se průtokem).
Záleží opravdu spíš na tom, jak bude fungovat řídící jednotka - klidně může automaticky podle potřeby sama přecházet mezi různými režimy bez nějakých zásahů uřivatele. Jen mě teď napadlo, že pokud se propojí například s ústřednou EZS, tak ví okamžitě o pohybu osob v místnostech (takže ví, kde jsou lidé) a jestli je někdo v domě (zakódováno/odkódováno).
Plno lidí si myslí, že inteligentní řízení znamená plno ovládacích prvků ve všech místnostech a je nutné něco nastavovat a měnit. Když je někde prezentované inteligentní řízení, tak se za tím často skrývá pouze řízení podle týdenního kalendáře. Ale opravdu inteligentní řízení funguje po počátečním nastavení samo tak, jak je potřeba a samo reaguje na změny podle chování uživatele a ne že uživatel bude muset pořád něco nastavovat.
Tím se Vás samozřejmě nechci dotknout - tohle byl takový všeobecný povzdech. Vzhledem k tomu, že jsem takové řízení domů několik let dělal, tak s tím mám hodně zkušeností.
S tím, že je síla v jednoduchosti s Vámi souhlasím, ale některé věci jsou tak složité, že při jednoduchém řešení budete pořád dělat jenom kompromisy. Viz i Muphyho zákon: každý složitý problém má jednoduché nesprávné řešení. Na druhou stranu mám také někdy pocit, že se někdo snaží udělat hranaté kolo, aby ho nějak vylepšil..
3) V Atrea like řešení nevede jedno potrubí do více místností, ale používá buď větrací mřížky mezi místnostmi nebo několik cm vysokou štěrbinu pod dveřmi, takže se hluk mezi místnostmi nepřenáší potrubím, ale těmito "dírami". To, že si výrobce není vědom zvýšení přenosu zvuků mezi místnostmi je normální - přeci neřekne, že to má stejné účinky, jako když necháte do všech místností pootevřené dveře. Protože stejně fungují (z pohledu zvuku) tyto větrací štěrbiny.
Ps: Je zajímavé jak všichni pomlouvají porobeton ohledně akustických vlastností a používají na příčky cihly (nejlépe akustické) a potom si tam namontují větrání, které pro správnou činnost vyžaduje meceru 2-3 cm pod dveřmi případně větrací mřížky mezi místnostmi (ve kterých je maximálně nějaký filtr, který sníží přenos hluku o jednotky dB). Takže zvuk se nese těmito otvory a je to ve výsledku horší, než kdyby to bylo z porobetonu, byly nainstalované prahy a nebyly žádné otvory pro větrání.
Žádný učený z nebe nespadl, ale blbce jako kdyby shazovali :-D
PetrDubi

Odeslatod Marek_ v Úte 22. Črc 2008 7:48:33

Filo / Honzo. Me by strasne zajimalo cim zajimavim jsi prispel tady na foru, nebo co noveho jsi instaloval do domu aby to zaujalo ostatni. Vzdyt ani nemas www stranky aby se clovek podival co vlastne stavis jak to stavis nebo zda uz mas postaveno a koli te to vsechno prislo. Japak to? Mas snad postaveno na klic?
Nejsi nahodou utajenem a vsechno tajis jako ti ,,politici,, co mi predhazujes, pac to tak vypada ;)
Marek_

Odeslatod forrest007 v Úte 22. Črc 2008 8:02:54

Ale Marku, Filo sve stranky ma ... jen hledat (Filo je v podpisu nema zamerne)
forrest007

Odeslatod Marek_ v Úte 22. Črc 2008 10:18:22

forrest007 napsal:Ale Marku, Filo sve stranky ma ... jen hledat (Filo je v podpisu nema zamerne)

V podpisu nema zamerne? :D Bude reagovat Filo a nahodi ten odkaz www stranek... Dekuji Honzo.
Marek_

Odeslatod Filo v Úte 22. Črc 2008 11:02:38

Kdyz o ne tak stojis, tak si je najdi, tady na foru ta adresa nekolikrat byla.

Chces po me neco, co sam nemas v okamziku, kdy me hodlas setrit vpodstate za cokoliv, co ti padne do ruky, tak se aspon snaz :).

Honza
Filo

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům