Centralni nebo lokalni rekuperace?

Moderátor: Living

Re: Centralni nebo lokalni rekuperace?

Odeslatod oliving v Čtv 17. Črc 2008 18:34:42

Marek_ napsal: Pokud bych měl někdy přemýšlet o rekuperaci, tak jedině bez rozvodů...

OK. Namontuj si lokální ventilaci, ta má i to potrubí přístupné k vyčištění a je to.

Marek_ napsal:Dále bych si nedokázal představit mít celoročně v ložnici ňákych 21-22 stupňů...

To nemá souvislost s rekuperací. Možná s cirkulačním horkovzduchem, ale to je něco jiného.

Marek_ napsal:S rekuperací sice využiji odpadní vzduch, ale k čemu mi to je když musím zbytečně větrat celý dům místo toho abych vyvětral pouze 1 místnost...

Už jsem to psal, nemusíš.

Marek_ napsal:S Aerou vyvětrám 50m3 vzduchu se ztrátou 100% tepla s centrální rekuperací vyvětrám 350m3 vzduchu se ztrátou 30% tepla...

Divná logika. Větrání se nastavuje tak, aby trvale větralo jen potřebné množství vzduchu - pro běžný dům okolo 100-150m3/h. O množství potřebného vzduchu bychom se mohli dohadovat, ale chceš-li větrat jen 50m3/h, v principu Ti centrální jednotka nebrání.

Marek_ napsal:A náhradní díly? Samozřejmě rekuperace nákladnější.

..a to máš zase pravdu. Stejně tak víc utratíš za náhradní díly na auto, než když budeš chodit pěšky.
oliving

Odeslatod Marek_ v Čtv 17. Črc 2008 21:04:38

Divná logika. Větrání se nastavuje tak, aby trvale větralo jen potřebné množství vzduchu - pro běžný dům okolo 100-150m3/h. O množství potřebného vzduchu bychom se mohli dohadovat, ale chceš-li větrat jen 50m3/h, v principu Ti centrální jednotka nebrání.

Divna logika? Spis je divny vetrat cely dum. Mel jsem na mysli vetrat mistnosti ve kterych jsem aktualne napr. loznice + obyvak nebo za hodku pouze obyvak + kuchyn atd. a ne vetrat 100-150m3h na cely dum a porad dokala vetrat cely dum k cemu? To centralni rekuperace nezvlada a pokud ano tak to je cena asi nekde jinde.
Jak muzes nastavit neco co nastavit nejde a ty rekuperace za 160tis to proste neumi. Aera to zvlada.

P.s. Matematicky je jasny rozdil v tom kdyz se pouze vetra aktualni mistnost nebo 9x vetsi prostor se stejnym vysledkem ale 9x vetsi spotrebou vzduchu.

Mam malo casu takze pisu pouze ten nej. prispevek
Naposledy upravil Marek_ dne Pát 18. Črc 2008 0:10:09, celkově upraveno 1
Marek_

Odeslatod oliving v Čtv 17. Črc 2008 21:50:27

Nevím, jak velký chceš stavět dům a jakým způsobem ho chceš užívat. Já mám dům postavený tak, že rodina obývá dům celý. Potřebuji mít vyvětráno většinou všude. Větrací množství je spočteno cca na osobu x 30-40m3.
oliving

Odeslatod Marek_ v Pát 18. Črc 2008 0:02:07

oliving napsal:Nevím, jak velký chceš stavět dům a jakým způsobem ho chceš užívat. Já mám dům postavený tak, že rodina obývá dům celý. Potřebuji mít vyvětráno většinou všude. Větrací množství je spočteno cca na osobu x 30-40m3.

To je ale podle tabulek. Realita je jina a staci mnohem mene. Pokud obyva tvoje rodina cely dum je to mozne, ale nedokazu si predstavit zda obyvate cely dum ve 2h v noci a to treba v kuchyni, obyvaku, pracovne, pradelne, wc. Centralni ventilace se muze na noc uplne vypnout a nebo je pustena v male mire, ale porad to vetra cely dum. Deti kdyz prijdou ze skoly mnohem driv nez rodice jsou v pokojicku a opet problem centralky ze vetra cely dum. Suma sumarum mne se zda mnohem lepsi vetraci system od Schiedlu Aera kde mistnosti vetraji mechanicka cidla a vetra se pouze prostor kde se clovek pohybuje nebo kde je zvysena vlhkost. Sice to nema rekuperaci vzduchu, ale kdyz se sytem dokaze sam ridit a je hospodarnejsi tak ve finale muze byt i mnohem efektivnejsi jak centralni rekuperace. Kompletni cena Schiedlu Aera je pro RD mezi 40-60tis bez DPH. Kdezto takovy vetraci system s rekuperaci od Atrey je cca 140tis bez DPH.
Marek_

Odeslatod Honza_JR v Pát 18. Črc 2008 7:04:14

Suma sumarum mne se zda mnohem lepsi vetraci system od Schiedlu Aera kde mistnosti vetraji mechanicka cidla ...

Se systémem kde větrají mechanická čidla se opravdu Atrea srovnávat nedá :-)

Centrální rekuperace taky provětrává barák i tak že vzduch v obýváku jde postupně do chodby a následne do koupelny, takže nemusíš větrat tabulkově a přesto je v celém domě relativně čerstvý vzduch. Nesmíš však lepit acetonovým lepidlem v obýváku větroně, to pak cítíš i v koupelně- v tomto případě je kromě samostatné dílny nepřekonatelné větrání oknem.
Honza_JR

Odeslatod oliving v Pát 18. Črc 2008 9:18:25

Marek_ napsal:...vetra se pouze prostor kde se clovek pohybuje nebo kde je zvysena vlhkost..
Celý systém Schiedelu vychází z podtlakového větrání, tedy zázrak spočívá v tom, že se z kuchyně nebo WC odsaje ventilátorem vzduch a přes stěnové ventily přivede čerstvý. To je klasické větrání s decentrálním přívodem vzduchu. Což je třeba super při - 15°C, kdy se do místnosti vhání čerstvý ledový vzduch. Je to sice minimální množství, ale o komfornosti řešení nemůže být řeč. Zajímalo by mě, co to bude dělat třeba s krbem a nebo těmi tvými briketovými kamny, v takovém případě vyladit podtlak je docela kumšt. Navíc to znamená celý dům prošpikovat větracími segmety, nejen, že to asi nebude žádná krása na fasádě, ale i tepelně izolační vlastnosti půjdou k šípku. Řešení tepelných mostů nenahradí kousek izolace na víčku segmentu, o průbězích ve zdivu nemluvě. U cilovzduchu to musí být opravdu zajímavé. Navíc se nezbavíš zcela rozvodů, kde hraje roli nejen čistota, ale i cena a konstrukční možnosti. Reakce na vlhkost jako hlavní řídící faktor také není dostatečná, neboť existují i "suché" odéry, které je potřeba odvětrávat. Celkově systém pro mě neobstojí, chápu Schiedel..potřebuje další komín do baráku, když už mu začli ubývat zákazníci z NED a PD, kteří komíny ze svých domů vypustili úplně.
oliving

Odeslatod Filo v Pát 18. Črc 2008 10:04:17

Klid... podle toho jak se Marek projevuje ve vsech diskusich jde zjevne i zastance nazoru, ze slepe ulicky je treba neustale proslapavat... kdyz do toho investuje vlastni penize a cas, proc ne, hlavne at se proboha neplete do politiky, tam uz je takovych dost.

Honza
Filo

Odeslatod PetrDubi v Pát 18. Črc 2008 10:31:29

Koukám, že jste se tu do sebe pěkně pustili ;)
Osobně mám promyšlené, jak by měl vypadat ideální větrací systém a myslím si, že to je asi nejrozumnější řešení, které bere v úvahu většinu zde uvedených námitek (kromě přívodu vzduchu bez trubek), provoz by měl být také nenáročný, ale nebyl by investičně nejlevnější.
Někde v domě bude umístěná jednotka, která obsahuje rekuperátor, 2 ventilátory a filtry. Ventilátory mají možnost řídit otáčky (buď plynule nebo ve více skocích). Od této jednotky povede potrubí s přívodem vzduchu do každé místnosti. Z každé místnosti povede potrubí s odtahem zpět k jednotce. Na každém potrubí bude umístěná elelktricky ovládaná uzavírací klapka. Potrubí mezi výústkama a klapkou bude z materiálu, který tlumí hluk (např.SONOFLEX). V každé místnosti bude čidlo CO2 nebo přítomnosti osob.
- řídící jednotka bude otevírat klapky do jednotlivých místností podle přítomnosti osob nebo podle koncentrace CO2 (to je dražší, ale lepší a přesnější varianta)
- větrají se pouze místnosti, kde je to nutné a podle počtu připojených místností (a jejich obsahu v m3) se řídí otáčky ventilátorů
- nepřenáší se pachy mezi místnostmi (např. těžký parfém z ložnice přes celý byt až do koupelny a kuchyně)
- díky potrubí ze SONOFLEXU se nepřenáší zvuky mezi jednotlivými místnostmi (a zavřené klapky dokáží zvukový útlum ještě zvýšit) ani z rekuperační jednotky
- jednotka dokáže větrat i postupně jednotlivé místnosti (tím se zvýší akustický útlum mezi místnostmi), každá místnost má nastavenou rychlost ventilátoru podle obsahu místnosti (tím se šetří energie na pohon ventilátorů, hlučnost celé rekuperační jednotky, je potřeba vyvinout menší tlak a současně má rekuperace největší účinnost, protože se sníží průtok vzduchu)
- je možné navolit priority (např. při potřebě vyvětrat kuchyň na maximální výkon se může zavřít přívod do zbytku domu a maximální výkon jednotky vyvětrá kuchyň okamžitě)
- není problém jak koliv mixovat připojení jednotlivých místností podle potřeby, pokud to jednotka zvládně výkonově
- jednou za čas jednotka provětrá všechny místnosti, které se dlouho nevětrali (z hygienických důvodů)
- tlačítkem v kterékoliv místnosti dáv jednotce signál, že chci vyvětrat tuto místnost
- řízení si může pamatovat, jak dlouho a intenzivně byla která místnost větrána za posledních 24 hodin a podle toho ve chvíli, kdy není požadavek na větrání "dovětrat zanedbané místnosti"
Hlavní problém u takové jednotky je ve finanční náročnosti uzavíracích klapek v potrubí. Všechno ostatní je možné řešit jako skládačku z běžně dostupných dílů, ale jedna klapka s elektropohonem stojí víc, než slušný ventilátor.
Ještě mě napadla možnost použít pro každou místnost samostatný ventilátor pro přívod a odtah umístěný místo klapky (rekuperátor by zůstal jeden centrální) u kterého by byla zpětná klapka s elektrickou aretací zavřené polohy, ale stejně sehnat levné, kvalitní a tiché ventilátory s dostatečným výkonem by byl problém a řídící jednotka by musela mít několikanásobně víc výstupů.
Poslední možnost by byla použít uzavírací klapku s termopohonem, ale nikde jsem nenašel takovou, která by se dala použít do potrubí. Jedině koupit ventilátor s uzavírací žaluzií, ten ventilátor z toho vykuchnout a použít jenom tu žaluzii a namontovat jí do interiéru, ale potom člověk nemůže zase použít stropní výústky - to jsou holt ty kompromisy kvůli ceně..
Žádný učený z nebe nespadl, ale blbce jako kdyby shazovali :-D
PetrDubi

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům