Plastová okna

Moderátor: Living

Re: Plastová okna

Odeslatod mendi77 v Pát 01. Srp 2008 7:42:12

No já osobně se rozhoduji mezi 2 skly a 3 skly. Co od toho čekat? Spíš jaké jsou obecné výhody a nevýhody 2 sklo vs. 3 sklo a má smysl jít do trojskla pokud nestavím PD? Reálně?

Na co si dát u kterého systému pozor. Víte, je toho tolik u oken, že člověk ani pořádně netuší co je výhodou. Ještě se mě okna netýkají (až na jaro), takže jsem zatím nestudoval... rád se nechám poučit, na co se zaměřit.

Pokud budou potřeba konkrétní data - stavba domu, zdivo, zateplení, orientace na světové strany, klidně poskytnu.
mendi77

Odeslatod monious v Pát 01. Srp 2008 7:43:35

byl bys Milane prosim tak hodny a poradil mi, co mam dat sem?

Obrázek

jsou to tri standartni okna, plus jedno s dvermi

Obrázek

priznam se, ze me volba tolika moznosti docela vydesila, jelikoz tomu vubec nerozumim a nerada bych nalitla :(

Jo a ten byt je v Kladne, tzn Praha a okoli. (dve okna sever, dve jih)

Dekuju moc :palec_up:
monious

Odeslatod levandule v Pát 01. Srp 2008 8:33:13

Já mám úplně "primitivní" dotaz. Je důležité, aby měla okna 5-ti komorový profil a trojskla nebo je dobré, aby dům okny i "dýchal"?
Děkuji za každou odpověď. Jsem naprostý laik a plánuji výměnu oken v domě starém 20 let.
levandule

Odeslatod Bartak v Pát 01. Srp 2008 12:07:20

mendi77
2sklo nebo 3sklo - pár fakt -
základ součinitel prostupu tepla U(W/m2K), který udává kolik wattů tepelné energie je předáno stavebním materiálem o ploše 1m2 za 1hodinu při tepelném rozdílu 1 Kelvin mezi teplou a studenou stranou materiálu.
Standard 1,1 Ar(ne 1,0) - jde jen o zaokrouhlení a efekt, že polští přátelé
u 2skla je myslím maximum 0,9 s Kr
3sklo - začíná na 0,7 - končí - počítáme-li i Heat Mirror na 0,34
Takže je nutné si položit otázku - vyplatí se nebo ne ?
Dle posledních diskuzí s výrobci skel a výrobci výplně do okna cenový rozdíl je cca 10%. Mimochodem meziskelní příčky snižují koeficient 1,1 o další 0.1 -0,2.
Jde v první řadě o výpočet ztráty, cen u vstupu apod.
Jiná věc, která by mohla vést ke zkvalitnění tepelné propustnosti (jejímu snížení) je zateplení rámů a křídel profilů. Ta speciální PUR pěna snižuje koeficient rámu i křídla např. z 1,27 (včetně armování)
na 0,95 - 1) ((to píšu z hlavy, takže je možná drobná nuance))
A nyní se dostáváme k jádru mého pohledu - sklo mohu vyměnit - je -li rozsah zasklení jednotlivých profilů 20-44 mm i za 3sklo (měním jen zasklívací lištu) v případě doplnění rámu i křídla o tepelnu injekci mi nezbývá než vyměnit okno.

to levandule - 5komorový systém rozhodně nemusí mít 3sklo a druhá věc v každém okně můžete mít dnes nucené nebo nenucené větrání - mikroventilace nebo různé systémy větrání přes rám (rehau) nebo hlavice GECCO,AERECO apod.

No a takto by měl reagovat každý slušný prodejce okenních výplní.
Beatifull weekend -
Bartak

Odeslatod mendi77 v Pát 01. Srp 2008 12:21:05

To Barták: díky, tohle cca vím. Teď jde o to. Vezmeme-li v úvahu 2sklo vs. 3sklo. Je lepší použít obyč 3sklo nebo raději použít kvaltiní 2sklo se všemi věcmi kolem zateplení rámu.

Vnímám to tak, že rozdíl mezi 2sklem a 3sklem obvykle nebývá v rámu. Čili i když má 3sklo U nížší, tak v reálu bude 2sklo i srámem jen o něco málo horší. Je tedy lepší investovat do zateplení rámu nebo trojskla? Co je rozumější z hlediska prvotní investice?

Těď trochu informace z druhé ruky:

Co říkáte na fakt (potvrzeno v SULKO), že trojskla jsou těžší a musí se častěji seřizovat (sděleno na obchodním oddělení).

Jsou nějaké interní informace o tom, že se plyn z oken postupně ztrácí (Ar, Kr) - je fakt, že plyn se jednou ztratí, jsou ale nějaké reálné poznatky. Pokud ano, je jasné, že se investice do dražšího plynu nevyplatí a také, že okno časem ztrácí své tepelně izolační vlastnosti, což by hrálo pro 3skla - fyzická vrstva se neztratí. Řešilo se to někdy, nebo jsou to bláboly?
mendi77

Odeslatod milan.cukrar v Pát 01. Srp 2008 13:23:39

Jelikož nejsem odborník na okna, sdělím jen svůj pocit a svůj názor. Nejdříve jsem chtěl nová okna s trojskly. Váha je prý o (jen nebo až o) 10 kg těžší. To jsem neřešil, páč určitě silný profil který jsem chtěl kvůli robustnímu vzhledu, si s tím poradí. Když mě poprvé nabídli 4/10/4/10/4, jiní mi poradili, že to je jen aby bylo trojsklo, že izolace není o moc lepší. Tak pak přišlo i na silnější rámečky až k 16 mm. Nabídky se silným rámečkem a pokoveným sklem byli levnější, nežli rámeček 10mm. Jelikož budu dávat 20cm izolace na zeď, chtěl jsem téměř nejteplejší okna. Jak se ptal pan Barták, o hodnotě "U" jsem hledal na stránkách výrobce. Pokud bych použil plyn krypton, zase by to bylo lepší. Hledal jsem kompromis, radu od dodavatelů a kolegů.
Profil jsem dlouho preferoval ze Slovaktualu a nabídka byla taky solidní, ale pak přišli jiní s lepšími skly a levnější. Opravdu mě mnoho dodavatelů nabízelo dvojsklo dráž jak trojsklo se 4/16/4/16/4 argon a pokovení 2x.
Jak píše pan Barták, musíte si spočítat, jestli se to vyplatí.
Rozhodl jsem se pro zateplený rám 6-ti komora. A fakt jsou levnější jak jiní.
Čas uvidí.
Moniusi, to vypadá na opravený barák, na okna je asi již dlouho, ale každý si může vybrat podle svého přesvědčení a své peněženky. Osobně bych zateplil špalety a dal okna PVC z firmy.....
Na světě je krásně.
ICQ: 55180641, skype: milancukrar, mailto: milan.cukrar@volny.cz
milan.cukrar

Odeslatod gpx v Pát 01. Srp 2008 13:29:32

Oceňuji odborné znalosti pana Bartáka, ale jeho poslední příspěvek je, podle mého názoru, pro zákazníka spíše matoucí než přínosný.

Zde je můj osobní pohled na témata, která se zde zmiňovala:

1) Více než vlastnosti skel samotných bych já osobně řešil celkovou propustnost kompletního okna. Kupujeme si přeci celé okno, nikoliv jen sklo. A jestli si dobře vzpomínám na pročtené texty, tak teplo u současných oken prochází více rámem než sklem.
Dotaz na odborníka: Není tedy 3sklo zbytečné když nám "to stejně profoukne kolem"?

2) Námět k zamyšlení pro ostatní. Má smysl snažit se za každou cenu absolutně minimalizovat tepelné ztráty? Pokud se jedná o rodinný domek, tak prosím. Ale jestliže bydlíte v domě, kde se náklady za teplo rozpočítávají mezi partaje podle velikosti bytu, pak nemá smysl investovat přehnaně velké částky do "super-duper" řešení, které se vám finančně skoro nijak nevrátí.
Dotaz na odborníka: Kolik % tepla ušetřím když budu mít stejný profil, stejnou zeď, stejné všechno, jen dvojsklo nahradím trojsklem?

3) Přijde mi, že "teplý rámeček" je pro dodavatele oken asi úplně všechno. Prostě zamění slovo "distanční" za "teplý" a je to. Doporučuji tento článek: http://www.plastova-okna-plastokno.cz/c ... mecek.aspx. Zeptejte se svého dodavatele na tepelnou vodivost toho jejich "teplého rámečku". Doporučuji všem. Já to udělal a nedozvěděl jsem se od nikoho vůbec nic.
Dotaz na odborníka: Jsou opravdu standardně používány "teplé rámečky", které jsou parametry srovnatelné s tím co je uvedeno v odkazu výše? (0.18). (Například Chromatec Plus má prý tuto hodnotu 14.3, což je značný rozdíl.)
gpx

Odeslatod milan.cukrar v Pát 01. Srp 2008 16:00:00

Pane Bartáku, myslel jste tyto honoty:
VEKA ALPHALINE PLUS

trojsklo s "teplým nerezovým rámečkem" Ug = 0,6 W/m2K-1
6komorový PVC profil, Uf = 1,0W/m2K-1 s izolační vložkou
hodnota celého okna Uw 0,8 W/m2K-1
bezpečnostní kování ve standardu

Děkuji za objasnění malých písmen za "U"
Na světě je krásně.
ICQ: 55180641, skype: milancukrar, mailto: milan.cukrar@volny.cz