Jak na obestavbu krbové vložky

Moderátor: Living

Jak na obestavbu krbové vložky

Odeslatod MISMIS v Ned 03. Úno 2008 15:23:16

Dobrý den,pořídil jsem si krbovou vložku a rád bych ji sám obezdil, ale bohužel nemám moc zkušeností tak bych poprosil Vás co ty zkušenosti máte, zda byste mi neporadili jak na to, abych neudělal víc škody než užitku. Mohl by mmně prosím někdo poslat návod na obestavbu krbové vložky, popřípadě inspiraci na nějakou dobrou knihu,podle které bych mohl pracovat. Moc děkuji za případné rady a typy. :ugeek:
MISMIS

Re: Jak na obestavbu krbové vložky

Odeslatod MISMIS v Pon 04. Úno 2008 21:15:40

Nikdo neporadí :cry:
MISMIS

Odeslatod mfisar v Pon 04. Úno 2008 21:59:50

Těžko něco radit, pokud nemáte zkušenosti, tak se do toho radši ani nepouštějte. Není to zase tak triviální jak to vypadá. Doporučuju obejít obchody s krby a krbovými kamny, např. v Jihlavě mají vystavenou obestavbou krbu bez krbové vložky, kde je celkem vidět jak to mají poskládané. Jinak dost knížek o krbech vydala GRADA, ale je to spíš takové všeobecné, zrovna obestavby jsem si tam nikde nevšiml.
mfisar

Odeslatod jandost v Čtv 07. Úno 2008 23:45:40

Moc se mi líbí,jak z té obestavby dělá každý vědu.Také jsem si myslel,že je to kdoví jak složité,ale nesmíš se toho bát.Krbaři si svoje návody střeží,protože pak by si každý šikovnější stavebník udělal krb svépomocí sám a oni by neměli takové kšefty a nebo by si za stavbu nemohli říkat takové nehorázné sumy.Já si informace sbíral kde se dalo,internetem počínaje,přes zmiňované knížky od Grady až po hraní si na absolutního hlupáka v krbařských firmách.Nakonec mám krb,který už druhou sezónu bezchybně funguje a nestál mě ani desetinu ceny za kterou by to udělala firma.
Přílohy
s5001177.jpg
image/jpeg
s5001177.jpg (35.57 KB) Zobrazeno 6244 krát
jandost

Odeslatod Pajda v Pát 08. Úno 2008 5:32:15

To jandost: ten tvůj krb se mi moc líbí. Z čeho to máš postavené? Nebyly by nějaké fotky ze stavby?
dík
Pajda

Odeslatod mfisar v Pát 08. Úno 2008 6:39:13

to jandost: nemyslím si, že bych z toho dělal vědu. Krb jsem si nechával dělat a potom co jsem viděl postup bych si to příště taky dělal sám (sice by mě to asi na desetinu jak píšete nevyšlo, ale zhruba polovina by se dala ušetřit), ale pokud dotyčný píše že nemá zkušenosti, tak to taky může znamenat, že v životě neměl v ruce pilu, metr, vodováhu, nikdy neštukoval, nezdil apod. V tom případě si stojím za tím, že učit se základy zrovna na krbu není zrovna nejrozumnější.
mfisar

Odeslatod Rimsy v Pát 08. Úno 2008 8:03:16

MISMIS: Dělal jsem nějaký čas pučmidráta v krbařské firmě, takže jsem pár krbů stavět viděl. Pokud nemáte vůbec žádné zednické zkušenosti, tak se do toho radši nepouštějte. Pokud ano, tak stačí načerpat informace, abyste neudělal nějakou zásadní botu. Já šel prostřední cestou: hrubé zednické práce, izolace, usazení atd. sám a ty čisté (např. štukování) mi dělal zručnější známý. Nejprve je třeba se rozhodnout, z čeho má krb být. Nejčastěji se dělá lavice z Ytongu (pokud nekoupíte typizovanou sestavu), to není žádná věda. Je třeba dodržet jen nějaké zásady jako např. velikost nasávací mřížky pod krbem, která zajišťuje ochlazování vložky. Myslím, že minimum se udává 1 cm2 na 17 W výkonu a to samé platí pro výdechovou mřížku v obestavbě. Samotnou vložku jsem pak usadil na 2 překlady porotherm. Kolem vložky musí proudit vzduch, proto musí být za vložkou min. 10 cm místa od konstrukce, na bocích o chlup míň (nevím přesně). Okolní konstrukce je třeba zaizolovat proti žáru z vložky, např. Ytong ho dlouhodobě špatně snáší. Serióznější firmy používají pekelně drahý superizol, ty co jdou cestou nižších nákladů pak minerální vatu s hliníkovou fólií. Já použil to první k plné spokojenosti. Pak už je třeba se rozhodnout, z čeho postavit vlastní obestavbu nad vložkou. Ta je tepelně namáhaná, tak je tomu třeba věnovat trochu pozornosti. Nejlevnější je Ytong, ale ten je třeba z výše uvedených důvodů zevnitř zaizolovat, čímž přijdete o akumulační funkci obestavby. Dále se často používají dražší akumulační tvarovky např. tzv. Brula (nevím, jestli je to přesný obchodní název). Možno je samozřejmě použít i jiné materiály např. klinkery. A nad výdechovou mřížkou se dělá tzv. záklop. Tzn., že těsně nad mřížkou musí být obestavba ukončena, aby horký vzduch nemohl až ke stropu. Zde bych použil určitě superizol nebo nějaký ekvivalentní materiál. Dělá se to kvůli cirkulaci vzduchu.
Rimsy

Odeslatod sPepino v Pát 08. Úno 2008 9:59:14

Zdravím,

pred dvema lety jsem si obezdival krb sam, obezdivka a boky kolem vložky jsou z plnych cihel, rimsy z porothrm prekladu, sopouch SDK+techrock. Funguje bezchybne, uz jsem myslim tady na forum daval fotky. Jinak zakladni postupy jsem delal podle navodu na www.krb.cz. Dokoncovaci prace (obklad+omitka), mi delal znamy zednik). Nic nikde nepraska, vse funguje jak ma.
sPepino

Další

Zpět na Stavba a dům