DŘEVOMORKA

Moderátor: Living

Re: DŘEVOMORKA

Odeslatod seem v Pon 12. Bře 2007 15:01:36

jj, vetsinou se museji udelat betonove stropy, zadne drevo. Jinak to paleni bude asi kvuli sporam te houby, muze se roznest do okolnich domu.
seem

Odeslatod Jano v Pon 12. Bře 2007 19:12:40

Mně to taky z uskladněného dřeva prorostlo do zdiva a jelikož zdivo ve sklepě je silné cca 80 cm , tak navrtávání do min. 2/3 síly zdiva v roztečích 20 cm jak je požadováno při chem. likvidaci a následné napouštění chemie do děr by nebyl žádný med (a navíc efekt bez záruky)tak z tohoto důvodu preferuji mikrovlny a hezky prohřát zdivo na těch min. 40 st.C. Pak by to mělo být na tuty. Co to bude stát nevím, nacenit mi to má právě firma respekt. pán, co vystupoval v TV ve výše zmíněném pořadu.
Shodou okolností byl u mně v den vysílání jen o něco dřív.
Ned sklepem je beton a na betonu sice dřevěná podlaha, ale tam se houbička ještě nedostala (tu)
Jano

Odeslatod marilla v Sob 17. Bře 2007 9:50:31

Je něco nového ve věci likvidace dm? Jak to u vás probíhá a jsou nějaké nové informace jak dm likvidovat? (question) (question) (question)
marilla

Odeslatod jazzinka v Sob 17. Bře 2007 10:03:09

My museli zlikvidovat půl srubové chaty (prkená podlaha byla zakrytá minulým majitelem linem a dřevomorka měla hody :X ), všechno dřevo včetně zárubní dveří do vzdálenosti 1 metr od viditelného napadení šlo pryč. Taky bylo doporučeno to nepálit u domu, spory se rozlítají po okolí.
cituji ze zprávy mykologa Ing. Dostála:
" - dřevo napadené hnilobou odstranit z objektu, zasypat na skládce zeminou, popř. spálit na odlehlém místě
- odtranit všechno dřevo s přesahem 0,7-1m od posledních známek napadení
- pokud to není možné, doporučujeme ponechané dřevo v okolí ložiska vysušit a prohřát např. infrazářičem
- ponechané i nově použité dřevo chemicky ošetřit vhodným fungicidem (Biochemit QB, Katrit BAQ apod.)"

+ pokud zajistit větrání a vysušení objektu
jazzinka

Odeslatod marilla v Sob 17. Bře 2007 18:40:50

Mně zase říkal odborník na dm, že spory jsou stejně všude ve vzduchu, ale pokud ji nevytvoříme vhodné podmínky pro růst a vývoj, tak se nechytá. Takže já to vidím takto a podle toho se chovám - pálím napadené dřevo i uhelné brikety v kamnech a je mi fajn. Jinak by musel vyházet do popelnic cca 10q uhlí a 2 m3 bukového dřeva a to by mi bylo líto.
Důležité budou ty podmínky vhodné pro přežití, nevím např.,jak dlouho ta potvora dokáže přežívat ve zdivu, když jsme ji už odebrali dřevo-zůstávají tam ve sparách takové jakoby kořínky a přesto že ji zavlažuji 23% chlornanem sodným, vypadá to, že přežívá dál.Tady by mě info mykologa přišla vhod. (tu)
marilla

Odeslatod uška v Sob 17. Bře 2007 18:46:14

Pusťte si tento díl: http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10122071611-chalupa-je-hra/30664.html
uška

Odeslatod DRAGO v Ned 18. Bře 2007 10:09:29

uška:
Pěkné, "pan Pavel s mikrovlnkou" už u mne byl a čekám na nacenění. Nicméně jak vyplývá i z pořadu, prioritní je odstranění příčiny vzniku, tj.vlhkosti, jinak by se tam potvůrka mohla usadit zase.
Přidávám se k dotazu Marily: "nevím např.,jak dlouho ta potvora dokáže přežívat ve zdivu, když jsme ji už odebrali dřevo-zůstávají tam ve sparách takové jakoby kořínky" - zda může přežít a popř. jak dlouho. (tu)
DRAGO

Odeslatod Jiťulka v Pon 20. Črc 2015 8:30:00

Obnovuji tuto diskusi, pokud se někdo přidá se svými zkušenostmi....
Také se nám objevila dm a v této chvíli máme spáleno palivové dříví, které bylo uskladněno u napadené zdi, otlučenou omítku zevnitř, odstraněnu mechovou vycpávku mezi trámy, máme ošetřeno mikrovlnama a především je provedeno odvětrání sklepa, z nějž dm prorostla přes betonový strop do trámů.
Dřevo jsme pálili, protože je jasné, že když byla dm u vstupních dveří, hned od počátku jsme ji stejně na botech roznesli po celé chalupě.
Ošetření mikrovlnama bylo provedeno před 10 dny, teď budeme měnit napadená futra a pro jistotu ještě jednou okolí futer prozařovat. Máme v plánu ještě další povrchové ošetření bochemitem.
Bohužel odkaz na vysílání ČT "chalupa je hra" už není aktivní.
Prosím, jaké máte zkušenosti po letech?
Jiťulka

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům