Okapy

Moderátor: Living

Re: Okapy

Odeslatod Otík - originál v Sob 29. Dub 2006 17:33:16

[bold]Zaza[/bold], s plastovými okapy mám dost zkušeností. A doporučuji pouze ty od firmy Marley, ostatní bych nebral.
U této firmy je daleko lépe (oproti systému Lindab) vyřešeno mimo jiné také spojování žlabů.

Ale pokud nechcete měď pouze kvůli "sběratelům" pak se dnes běžně dělá kombinace měděných žlabů a plastových svodů. Ale samozřejmě záleží na tom, jak jsou ty žlaby umístěny vysoko.
UJO: 27072009

"Móda funguje tak, že všichni začnou napodobovat toho, kdo jako první přestal napodobovat ostatní."
Otík - originál

Odeslatod pnek v Sob 29. Dub 2006 20:03:20

Klempíř mi říkal, že se na Lindabu žlaby spojují spojkami s těsněním, takže snad žádné lepení silikonem (jestli nekecal). Ono je to hlavně o solidnosti firmy, kamarádovi kapal lepený spoj na mědi, sám si to pak přeletoval. Do plastových žlabů bych taky nešel, nevěřím, že za deset, patnáct let nezmění své vlastnosti
pnek

Odeslatod Otík - originál v Sob 29. Dub 2006 21:15:11

[bold]pnek[/bold], opravdu se Lindab spojuje pouze spojkami. Jiný dodavatel tohoto systému však uvádí i možnost pouze žlaby přeložit a podtmelit. Asi, aby se ušetřilo za spojky, protože jiný důvod k tomu nevidím.

S tou solidností firmy souhlasím. Je opravdu zarážející, co některé firmy dokážou. Protože se v této oblasti pohybuji, často se setkávám s názory typu: "Klempíř mi spojit titanzinkové nebo měděné žlaby silikonem, prý se to tak dneska dělá." Ale kvalitní firma to nedělá!
Nedávno jsem viděl dokonce pozinkovaný žlab spojený měděnými nýty. (td)

"Móda funguje tak, že všichni začnou napodobovat toho, kdo jako první přestal napodobovat ostatní."
Otík - originál

Odeslatod rybička v Sob 29. Dub 2006 21:34:15

Omlouvam se, ze vam timto zaplacavam vlakno diskuse, jsem ve stavarine totální laik, ale zaujalo mne toto tema, ze by se nemely kombinovat na strese kovy...
Jen jsem nejak nepochopila duvod proc ne? Co se tim pokazi a co se stane, kdyz bude teci destova voda z medi na jiny plech?
Dekuji za objasneni a preji dobre rozhodnuti!
Marcela
rybička

Odeslatod Otík - originál v Sob 29. Dub 2006 23:37:22

Marcelo,
Kombinace mědi s ostatními kovy je nežádoucí, protože se vytvoří galvanický článek a dochází k elektrochemické korozi. A tím k velmi výraznému zkrácení životnosti daného kovu.
A to bez ohledu na to, zda se tyto dva materiály přímo dotýkají, nebo je jejich vzájemný kontakt způsoben pouze stékající vodou. I když v tom druhém případě, proces el. koroze není tak rychlý, ale přesto probíhá.

Uvedu vám konkrétní případ z praxe. Jeden zákazník si nechal, pouze přes zimu, přidělat na měděné žlaby pozinkovaná kolena. Po demontáži na jaře (tedy po pouhých čtyřech měsících) byl na na straně, která se dotýkala mědi, viditelná rez, která se u samotného pozinku vyskytuje asi po sedmi letech. Proto je opravdu nutné se této kombinace vyvarovat.

Otík - originál

Odeslatod rybička v Ned 30. Dub 2006 6:50:52

Otíku,
mockrát díky, člověk by nevěřil, co všechno je nutné na stavbě pohlídat. Některé věci jsou i pěkně zajímavé :-)
Marcela
rybička

Odeslatod boris v Úte 02. Kvě 2006 8:56:54

Mohl by jste někdo přiložit obrázek titanzinkových okapu nebo jiného výrobku na střeše domu. Jde mi o barvu tohoto kovu. Děkuji.
boris

Odeslatod qwe v Úte 02. Kvě 2006 9:27:58

Otíku, díky za info.
Znamená to tedy, že k měděnému úžlabí by i ta střešní okna měla být s měděným oplechováním a lemováním?
qwe

PředchozíDalší

Zpět na Stavba a dům