Krbové vložky

Moderátor: Living

Krbové vložky

Odeslatod dedek v Úte 20. Pro 2005 17:21:28

zajímalo by mne kdo máte jaké zkušenosti s litinovýma krb.vložkama a to jak s jejich účiností potažmo dobou mezi přikládacími cikly,zakuřováním skel.Dále by mne zajímalo kdo máte jakou zkušenost se stavbou obezdění,a vůbec vše kolem litinových vložek. ;) :S
dedek

Re: Krbové vložky

Odeslatod States68 v Úte 20. Pro 2005 22:39:20

Pár článků ke studiu : [url]http://www.kutiltip.com/search.php?rstext=all-phpRS-all&rstema=29[/url]

States68 (tu)
States68

Odeslatod rabukate v Stř 21. Pro 2005 6:54:23

KRbova vlozka nam slouzi spise na efekt vizualni nez k nejakemu rozumnemu vytapeni. Zakurovani skel se da lehce odstranit specialnim pripravkem cca za 150 kc, ktery rozpousti mastne saze - uz nevim jak se jmenuje, ale je ucinny, kupovany v obi a za 149Kc. Pouzivam k tomu normalni papirove uterky...

Podle skusenosti muzu rici ze termin "prijdu domu a zatopim v krbu hned je tepleji" je silne nadsazeny protoze teplota ve vytapene mistnosti krbem v nasem pripade ma vzrustajici trend cca 1 az 1,5 stupnu za hodinu z nejakych 10 stupnu na 18. K tomu bylo treba cca 1x za 1,5 hodiny prilozit do plna. Je to taky mozna zpusobeno obkladem ze samotovych cihel ktere se me vsak zatim nepodarilo rozehrat. Mozna by nebylo od veci skusit topit treba nekolik dni. Krb mame teprve mesic.

Vytapel jsem pouze dobre vysusenym drevem bez hrebiku, moridel a barev ci jineho sajrajtu.

Regulace primarniho vzduchu bez problemu, cisty provoz bez koure ci sazi v mistnosti.

Vypada to skvele ale uz bych ho nechtel, v nasem pripade ponekud zbytecny luxus za 70 tisic...
rabukate

Odeslatod dedek v Stř 21. Pro 2005 15:30:28

Rabukate jakou značku krb.vložky máte a jaký kw výkon,kolik m3 vytápíte.
dedek

Odeslatod Pepik v Stř 21. Pro 2005 15:54:41

Mno ja jsem ted dokoncil stavbu krbu s vlozkou Vatra (www.krb.cz), (vykon 9-25kW), je pravda, ze kdyz prijdu domu a zacnu topit, je teplo tak za 1,5 h (22C), ale mam nastaveny termostat, abych mel doma tak 20C, kdyz prijdu. Jinak jakmile se rozehreje vlozka, tak je teplo v celem dome a plynove topeni uz nespina. Teplo vydrzi pri poslednim prilozeni v 21:00 do rana. O vikendu nicim jinym netopim, takze kdyz porovnam cenu plynu a drivi, tak vese hovori pro vlozku. Jinak je pravda, ze kdyz prikladam, tak obcas nejko to smitko upadne, ale to celkem slusne resi bateriovy vysavac. Jelikoz topim 0,5m poleny, tak prikladam 1x za 1-3 hod, podle toho, jak velky potrebuji vykon, pro udrzeni staci tak 1x 2-3 1 polenu prumeru cca 20cm. Od te doby co krb mame uz nechodime po baraku v mikinach, 22-23C bych u plynu z ekonomickych duvodu v baraku urcite nemel. Je jasne, ze je to nejaka prace (sehnat drivi, narezat apod.), ale je to romantika s touhle vlozkou se da i celkem dobre dum vytopit. Vzhledem k tomu, ze muzu topit az 0,6 m poleny, tak ani neni moc prace s rezanim a polena nestipu vubec, hazim je tam cele :-) Momentalne vytapim cca 280 m3, ale pristi rok pribyde podkrovi. Obezdivku kolem vlozky az po rimsu mam z klasickych palenych cihel, ktere se skoro vubec neohrivaji vyjma posldenich dnou rad pod rimsou, dale sadrokarton s tepelnou izolaci Techrock. Rimsu jsem resil prekladem od prothermu a obkladem. (bohuzel me to nenapadlo drim, jinak bych z tech prekladu udelal i spodek pod vlozku. Preji hodne zdaru pri stavbe a hlavne pri schaneni dreva :-).
Pepik

Odeslatod jakotako v Stř 21. Pro 2005 16:55:23

to pepik:
kdybych si dal tak výkonnou vložku do svého baráku, tak se během 2 hodin upeču zaživa - ztráta celého domu při -12 zhruba 6 kW. Kolik Vás Váš krb stál, kompletně včetně stráveného času?
já preferuji krbová kamna, dají se najít celkem pěkné kousky za cenu 20-30 tis. Kč a navíc se kdykoliv dají vyhodit a vyměnit, bourat krb bych nechtěl, dělal jsem na chatě a saze kašlete ještě dva měsíce nemluvě o chatě! :-)
jakotako

Odeslatod dedek v Stř 21. Pro 2005 19:33:52

Našel jsem na netu zajímavé čísla.Myslíte si že to je Reálné.
F.Krby Hestia z Plzně.
TYP ÚČINNOST VÝKON SPOTŘEBA DOBA HOŘENÍ CENA
NORMÁL.REŽIM:F70 72% 11kw 3,4kg/h 32000
Redukovan.rež. 83% 1,5kw 0.39kg/h 14hod
NORMÁL.REŽIM F50 71 9kw 3,1kg/h 25000
Redukovan.rež. 78 2,1kw 0,62kg/h 12hod
N.R F6 72 11KW 3,4KG/H 31500
R.R 83 1,5KW 0,39KG/H 14H
dedek

Odeslatod Pepik v Stř 21. Pro 2005 19:37:12

to jakotako: cely krb me vysel cca na 60kCZK, z toho vykonu jsem mel taky strach, ale problem s upecenim rozhodne nemam, vlozka se da celkem dobre regulovat, domek jsme koupili starsi, takze ztratu nevim, ani jsem ji nepocital, ale jelikoz je zkolaudovan po 1980, kombinace dutych cihel a tvarnic, takze si myslim, ze to takova tragedie nebude....
Pepik

Další

Zpět na Stavba a dům