Eternitová kritina obsahující azbest

Moderátor: Living

Eternitová kritina obsahující azbest

Odeslatod Radek B6 v Úte 27. Zář 2005 12:27:45

Zdravím všechny a mám takovej dotaz ohledně starší kritiny eternit. Sháněl jsem delší dobu bydlení (starší baráček) a když jsem konečně našel to, co by mě vyhovovalo, tak jsem bohužel zjistil, že kritinou je eternit, který obsahuje azbest. Mě by zajímalo, zda někdo má praktické zkušenousti s výměnou zdravotně závadné krytiny na nezávadnou ( např. Cembrit ) a podstoupil to. Tím myslím co to stojí, zda to firmy vůbec dělají, zda to není problém a nebo zda raději takový dům nekupovat. Uvítám jakékoliv zkušenosti a postřehy. Předem moc děkuji.
Radek B6

Re: Eternitová kritina obsahující azbest

Odeslatod Milan P. v Úte 27. Zář 2005 14:58:01

My jsme vyměňovali eternitové šablony na chalupě za pálenou krytinu. Problém byl hlavně v tom, že po několika desítkách let byly šablony velmi křehké a v rukou se lámaly. Navíc je každá samostatně přibita hřebem, takže to byla svépomocná piplačka. Rozhodně pracnější než položení nových latí a palených tašek.

Pokud se týká škodlivosti, tak ono to není zase tak vážné. Problémy mohou mít pouze lidé, kteří s asbestem dlouhodobě manipulovali a zacházeli. Pokud sejmutí šablon trvá jeden den a použijí se při ní rukavice a respirátor, nemůže taková práce nikomu uškodit.
Milan P.

Odeslatod ilona v Úte 27. Zář 2005 16:58:23

Na chatě máme eternitovou střechu asi 50 let. Nic na sobě nepociťujeme. Vadí mi pouze mech, který se nedoporučuje odstraňovat. Zjišťovala jsem si cenu nátěru eternitové střechy a položení nové krytiny. Jelikož firmy starý eternit zbavují mechu otrýskáním, čehož se bojím, raději počkám a dáme novou. Rozdíl mezi nátěrem staré a položením nové krytiny byl asi 10 tisíc (pokud budou v pořádku trámy).
ilona

Odeslatod petr402 v Úte 27. Zář 2005 17:18:34

Hlavně 50 let starý eternit už je dávno za svou životností, takže nátěr by nic nespravil. Jinak sundejte eternit co nejdříve, protože roste cena za jeho likvidaci velice progresivně a musíte doložit, že byl někam uložen ( skládka odpadů nebo jiná likvidace ).
petr402

Odeslatod paloo v Úte 27. Zář 2005 18:45:20

Nakolko som pracoval vo f.na vyrobu krytiny eternit,mozem vam dolozit,ze existuje dom na ktorom ma eternit 100 rokov.A som zvedavy ktora z tychto novych krytin sa dozije s vami dochodkoveho veku?Natierat vsak takuto ktytinu nie je mozne,po prvej zime vam farba zide dole.A f. ktora vam chcela strechu vepasovat su obycajny zlodeji.Nas pri repasovani krytiny ale novej na baze Cembrit,,Syenit,, 1m2 asi 70g penetrcneho nateru plus 150g farby pri cene asi 150sk za kilo.
paloo

Odeslatod Radek B6 v Čtv 29. Zář 2005 7:34:09

Díky moc za odpovědi a omlouvám se za chybu ve slově krytina :-( . Jinak by mě zajímalo ještě následující:
- kolik se cca platí za likvidaci eternitu ( někde jsem slyšel cca 6 kč/kg) ?
- pokud je stávající eternitová krytina přitlučena na bednění, je možné na bednění
přidělat latě a renovovat krytinu na tašky ?

Díky
Radek B6

Odeslatod Mahe v Čtv 29. Zář 2005 7:51:40

Cena za likvidaciu nebezpečneho odpadu sa pohybuje na Slovensku od 4 do 10 000.-Sk.
Ak sa nechate presvedčiť, že eternit je "nebezpečny odpad", tak Vám firma kľudne "zdôvodni" aj cenu 6 Kč/kg.:-)
Mahe

Odeslatod Helen1 v Čtv 29. Zář 2005 11:48:19

Podle zákona o odpadech eternit je nebezpečný odpad, protože zákon definuje složky, které činí odpad nebezpečným - složka C25 azbest (prach a vlákna).
Helen1

Další

Zpět na Stavba a dům